Jaką lodówkę wybrać w 2015 roku? Omówienie funkcji najnowszych modeli

Tekst powstał we współpracy z firmą LG
Marek Kowalski
Jaką lodówkę wybrać w 2015 roku? Omówienie funkcji najnowszych modeli

Lodówka to urządzenie, które kupujemy rzadko, raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Zatem wybór sprzętu, który będzie nam służył tak długo, powinien być przemyślany. Nowoczesne lodówki oferują konsumentom coś więcej niż tylko utrzymywanie zadanej temperatury we wnętrzu i zapalanie się lampki po otwarciu drzwi. Warto poznać te nowinki techniczne tym bardziej, że ich obecność i realizowane przez nie działania w odczuwalny sposób wpływają zarówno na mniejsze zużycie energii, jak i na dłuższą trwałość kupowanego przez nas pożywienia.

8

Kompresor liniowy, a tłokowy

Gdy chcemy kupić nową lodówkę, zwykle pod uwagę bierzemy takie czynniki, jak wielkość i pojemność urządzenia, kształt, estetykę i wyposażenie wnętrza oraz oczywiście cenę. To wszystko jest oczywiście istotne. W końcu nabywane urządzenie musi się zmieścić do naszej kuchni, oferować pojemność wystarczającą do przechowywania żywności dla wszystkich domowników, a ponieważ będzie umieszczone w jednym z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń w domu, dobrze byłoby, aby sprzęt również cieszył oko i odpowiadał estetycznym gustom nowych właścicieli. Niemniej samo opieranie się na wyglądzie, gabarytach oraz cenie zakupu to zbyt mało. Niektóre z aktualnie oferowanych modeli lodówek wyposażane są w rozwiązania technologiczne dające użytkownikowi coś więcej. Mamy tutaj na myśli nie tylko mniejsze zużycie energii, ale również lepszą charakterystykę pracy urządzenia, dzięki czemu żywność przechowywana w lodówce pozostaje dłużej świeża. Proponujemy zatem szybki rekonesans po najnowszych funkcjach i możliwościach współczesnych lodówek. Warto je poznać tym bardziej, że wiele z nich niekoniecznie jest widocznych na pierwszy rzut oka, np. podczas oglądania urządzenia w sklepie, ale gdy przyjdzie nam z danego urządzenia korzystać przez wiele lat, to dokonanie wyboru w pełni świadomie z uwzględnieniem przekazywanych tu informacji dotyczących najnowszych rozwiązań z pewnością się opłaci.

LODÓWKA LCP_2

Inwerterowy kompresor liniowy a kompresor tłokowy - ciszej, lepiej, oszczędniej

Jednym z podstawowych elementów budowy każdej lodówki jest kompresor - urządzenie odpowiedzialne za wymuszenie przepływu czynnika chłodniczego w zamkniętym układzie w lodówce i zmianę jego ciśnienia, co przekłada się na zmianę (tu: obniżenie) temperatury - efekt najbardziej oczekiwany przez każdego użytkownika lodówki.

W nowoczesnych lodówkach tradycyjny kompresor tłokowy zastępowany jest znacznie lepszym i wydajniejszym inwerterowym kompresorem liniowym. Bez obaw, nie zamierzamy tu nikomu robić wykładów inżynierskich, zależy nam na wyjaśnieniu w przystępny sposób różnic pomiędzy obydwoma rodzajami kompresorów. Zatem jaką przewagę oferuje nam nowszy, inwerterowy kompresor liniowy? Być może wielu z was kojarzy charakterystyczny moment, kiedy w starszych modelach lodówek uruchamiał się tradycyjny kompresor tłokowy. Tego dźwięku nie można z niczym pomylić - włączenie kompresora wywoływało drgania całej lodówki, a przy odpowiednio dużych gabarytach tej ostatniej cały dom drżał w posadach. Moment włączenia się klasycznej sprężarki w lodówce trudno było przegapić ;-)

W nowoczesnych lodówkach wyposażonych w kompresor liniowy nie ma najmniejszych szans na jakiekolwiek drgania. I nie chodzi tu tylko o to, że "nie słychać, bo nowe". Zupełnie inna konstrukcja kompresora liniowego, znacznie mniejsza liczba punktów tarcia, czy napęd bezpośrednio poruszający tłok, bez stosowania elementów pośredniczących (powodujących drgania) oznacza, że lodówka z kompresorem liniowym będzie pracować znacznie ciszej. I to nie tylko zaraz po zakupie, ale również za 5 czy 10 lat.

kompresorPowyższy wykres pokazuje różnice w charakterystyce pracy pomiędzy obydwoma wymienionymi typami kompresorów stosowanymi w lodówkach. Klasyczny kompresor tłokowy jest najgłośniejszy podczas załączania i wyłączania (charakterystyczne drgania), ale i w trakcie pracy jest on znacznie głośniejszy od kompresora liniowego. To jednak nie wszystko: kompresor liniowy nie pracuje na zasadzie włącz/wyłącz, ale daje możliwość regulacji mocy w zależności od aktualnych wymagań termicznych. Jeżeli np. w trakcie bezczynności lodówki temperatura w jej wnętrzu podniosła się tylko nieznacznie, nie ma sensu by kompresor załączał się i pracował na pełną moc (a tak jest w większości lodówek z kompresorem tłokowym). Znacznie lepszym rozwiązaniem jest, by kompresor pracował z odpowiednio mniejszą mocą - a to właśnie potrafią kompresory liniowe - co z jednej strony w zupełności wystarcza do odpowiedniego utrzymania temperatury, a z drugiej przekłada się na większą oszczędność energii.

Sama oszczędność energii elektrycznej wynikająca z większej elastyczności kompresora liniowego to nie wszystko. Możliwość regulacji mocy kompresora pozwala efektywniej sterować utrzymaniem temperatury we wnętrzu chłodziarki i zamrażarki. Wyjaśnijmy to obrazowo, odwołując się ponownie do znanych każdemu użytkownikowi lodówek obrazów.

REF_USP_dry

Z pewnością zetknęliście się w swoim życiu z przypadkiem, kiedy np. owoce wyjęte z chłodziarki wyglądały na przemarznięte, co oznaczało, że albo były po prostu niesmaczne, albo wręcz - mimo przechowywania ich w lodówce - nie nadawały się już do spożycia. Taka sytuacja wynika właśnie z charakterystyki pracy klasycznego kompresora tłokowego, który w momencie załączenia się pracuje z pełną mocą, co w skrajnych przypadkach może spowodować w niektórych obszarach chłodziarki spadek temperatury nawet poniżej zera. Efekt widoczny na powyższym zdjęciu.

W przypadku lodówki wyposażonej w inwerterowy kompresor liniowy taka sytuacja nie ma szans wystąpienia. Dzięki większej elastyczności pracy i możliwości płynnej regulacji mocy amplituda temperatur w nowoczesnej lodówce jest znacznie mniejsza, a to oznacza, że temperatura będzie cały czas utrzymywana blisko wartości zadanych przez użytkownika i efekt chwilowego zamrożenia żywności nie wystąpi. Co to oznacza? Ponownie posłużmy się obrazem:

REF_USP_freshOznacza to świeżą, nie przemrożoną i nie zniszczoną żywność. Tym samym dzięki technologii - w tym przypadku poprzez zastosowanie wydajnego i elastycznego inwerterowego kompresora liniowego - oszczędzamy nie tylko energię, ale również samą żywność, a to w dłuższej perspektywie przełoży się z pewnością na lepszy stan domowego budżetu, w którym wydatki na żywność stanowią znaczny odsetek ogólnych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

 linearconverter-gwarancja

Za wyborem lodówki z inwerterowym kompresorem linearnym przemawia również fakt, że tego typu rozwiązanie jest wyjątkowo trwałe. Przykładowo, firma LG, w której lodówkach stosowane są kompresory liniowe, daje na te kompresory aż 10-letnią gwarancję. Ten trudny do przeoczenia fakt jest szczególnie podkreślany w materiałach promocyjnych, ale też trudno się temu dziwić. Trwały, efektywny i elastyczny silnik liniowy to realna korzyść dla użytkownika.

Szczerze mówiąc, już samo zastosowanie opisywanego typu kompresora powinno stanowić znaczący przyczynek do zastanowienia się nad wyborem lodówki wyposażonej właśnie w taki typ urządzenia, ale poczekajcie, to dopiero początek nowinek :-) Zapraszamy na kolejną stronę artykułu!

Waszym zdaniem

ezraw0rk00

A gdzie info, że artykuł jest sponsorowany przez firmę LG?

malgorzata.madej01

Na samej górze jest informacja "Tekst powstał we współpracy z firmą LG" :)

kotecky2300

Moim wyborem była lodówka BOSCH KAD62S51, a raczej taki sprzęt doradzono mi w MatrixMedia. Szukałam lodówki, która będzie odpowiednia dla czteroosobowej rodziny, czyli pojemnej i łatwej w utrzymaniu czystości. Jak na razioe mam ją od dwóch miesiecy i jestem bardzo zadowolona.

laik90000

fakt, boshe sa czesto wydajniejsze niz nawet topowe lg i nie ma co tutaj debatowac, sklep matrix media ktory przytaczasz to faktycznie mocne źródło, sa ich chyba dystrybutorem na polske.

zew00

Wszystko fajnie tylko, że oszczędzać trzeba na wszystkim co żre prąd, a nie tylko na lodówce I jak oszczędzać to tak, aby było przy okazji wygodnie. Ja mam zamontowane automatyczne wyłączniki światła które same zapalają i gaszą po mnie światło więc oszczędzam na prądzie, a przy okazji mam komfort w domu. Takie wyłączniki np Suno2 są na stronie eledo.pl. Można tez oszczędzać na ogrzewaniu kupując klimatyzator z funkcją grzania. Takie cudo bierze 1 kW a wytwarza ciepła 3 KW. Jedyna wada, że cały czas dmuch powietrze więc nie każdemu to pasuje.

jozwiak.karolina9100

My mamy lodówkę whirlpoole i jestem z niej nawet zadowolona. Służy nam już 6 lat. Powoli przymierzamy się do zakupu nowej bo nie chcę być w sytuacji gdy po prostu lodówka mi klęknie a ja wtedy nie będę miała kasy na nową. Ciekawą oferte lodówek na raty znalazłam co prawda w Rtv Euro Agd ale chyba nie chcę brać niczego na raty. Wolę zapłacić gotówką dlatego teraz odkładam kasę i liczę na to, że za dwa-trzy miesiące kupię nową lodówkę.

dijego00

Lodówkę mamy od jakiegoś już czasu Amici i sprawuje się super. Na plus na pewno dobra klasa energetyczna i pojemność. Fajnie też że ma czarny przeszklony front, dokładną regulację temperatury, no frost pełny itp. Swoje kosztowała ale nadal była tańsza niż inne lodówki które widziałem z takimi funkcjami i parametrami :)

juliakirys00

Aktualnie poszukuje lodówki, po przeczytaniu jednego z artykułów o eko-lodówkach http://www.ecocafe.pl/chlodzi-i-pomaga-w-oszczedzaniu-energii-i-zywnosci zastanawiam się nad wyborem takiej... energooszczędna, cicha, a chłodzi dobrze, zobaczymy :) Ktoś miał styczność?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.