Kompresor liniowy, a tłokowy
Gdy chcemy kupić nową lodówkę, zwykle pod uwagę bierzemy takie czynniki, jak wielkość i pojemność urządzenia, kształt, estetykę i wyposażenie wnętrza oraz oczywiście cenę. To wszystko jest oczywiście istotne. W końcu nabywane urządzenie musi się zmieścić do naszej kuchni, oferować pojemność wystarczającą do przechowywania żywności dla wszystkich domowników, a ponieważ będzie umieszczone w jednym z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń w domu, dobrze byłoby, aby sprzęt również cieszył oko i odpowiadał estetycznym gustom nowych właścicieli. Niemniej samo opieranie się na wyglądzie, gabarytach oraz cenie zakupu to zbyt mało. Niektóre z aktualnie oferowanych modeli lodówek wyposażane są w rozwiązania technologiczne dające użytkownikowi coś więcej. Mamy tutaj na myśli nie tylko mniejsze zużycie energii, ale również lepszą charakterystykę pracy urządzenia, dzięki czemu żywność przechowywana w lodówce pozostaje dłużej świeża. Proponujemy zatem szybki rekonesans po najnowszych funkcjach i możliwościach współczesnych lodówek. Warto je poznać tym bardziej, że wiele z nich niekoniecznie jest widocznych na pierwszy rzut oka, np. podczas oglądania urządzenia w sklepie, ale gdy przyjdzie nam z danego urządzenia korzystać przez wiele lat, to dokonanie wyboru w pełni świadomie z uwzględnieniem przekazywanych tu informacji dotyczących najnowszych rozwiązań z pewnością się opłaci.
Inwerterowy kompresor liniowy a kompresor tłokowy - ciszej, lepiej, oszczędniej
Jednym z podstawowych elementów budowy każdej lodówki jest kompresor - urządzenie odpowiedzialne za wymuszenie przepływu czynnika chłodniczego w zamkniętym układzie w lodówce i zmianę jego ciśnienia, co przekłada się na zmianę (tu: obniżenie) temperatury - efekt najbardziej oczekiwany przez każdego użytkownika lodówki.
W nowoczesnych lodówkach tradycyjny kompresor tłokowy zastępowany jest znacznie lepszym i wydajniejszym inwerterowym kompresorem liniowym. Bez obaw, nie zamierzamy tu nikomu robić wykładów inżynierskich, zależy nam na wyjaśnieniu w przystępny sposób różnic pomiędzy obydwoma rodzajami kompresorów. Zatem jaką przewagę oferuje nam nowszy, inwerterowy kompresor liniowy? Być może wielu z was kojarzy charakterystyczny moment, kiedy w starszych modelach lodówek uruchamiał się tradycyjny kompresor tłokowy. Tego dźwięku nie można z niczym pomylić - włączenie kompresora wywoływało drgania całej lodówki, a przy odpowiednio dużych gabarytach tej ostatniej cały dom drżał w posadach. Moment włączenia się klasycznej sprężarki w lodówce trudno było przegapić ;-)
W nowoczesnych lodówkach wyposażonych w kompresor liniowy nie ma najmniejszych szans na jakiekolwiek drgania. I nie chodzi tu tylko o to, że "nie słychać, bo nowe". Zupełnie inna konstrukcja kompresora liniowego, znacznie mniejsza liczba punktów tarcia, czy napęd bezpośrednio poruszający tłok, bez stosowania elementów pośredniczących (powodujących drgania) oznacza, że lodówka z kompresorem liniowym będzie pracować znacznie ciszej. I to nie tylko zaraz po zakupie, ale również za 5 czy 10 lat.
Powyższy wykres pokazuje różnice w charakterystyce pracy pomiędzy obydwoma wymienionymi typami kompresorów stosowanymi w lodówkach. Klasyczny kompresor tłokowy jest najgłośniejszy podczas załączania i wyłączania (charakterystyczne drgania), ale i w trakcie pracy jest on znacznie głośniejszy od kompresora liniowego. To jednak nie wszystko: kompresor liniowy nie pracuje na zasadzie włącz/wyłącz, ale daje możliwość regulacji mocy w zależności od aktualnych wymagań termicznych. Jeżeli np. w trakcie bezczynności lodówki temperatura w jej wnętrzu podniosła się tylko nieznacznie, nie ma sensu by kompresor załączał się i pracował na pełną moc (a tak jest w większości lodówek z kompresorem tłokowym). Znacznie lepszym rozwiązaniem jest, by kompresor pracował z odpowiednio mniejszą mocą - a to właśnie potrafią kompresory liniowe - co z jednej strony w zupełności wystarcza do odpowiedniego utrzymania temperatury, a z drugiej przekłada się na większą oszczędność energii.
Sama oszczędność energii elektrycznej wynikająca z większej elastyczności kompresora liniowego to nie wszystko. Możliwość regulacji mocy kompresora pozwala efektywniej sterować utrzymaniem temperatury we wnętrzu chłodziarki i zamrażarki. Wyjaśnijmy to obrazowo, odwołując się ponownie do znanych każdemu użytkownikowi lodówek obrazów.
Z pewnością zetknęliście się w swoim życiu z przypadkiem, kiedy np. owoce wyjęte z chłodziarki wyglądały na przemarznięte, co oznaczało, że albo były po prostu niesmaczne, albo wręcz - mimo przechowywania ich w lodówce - nie nadawały się już do spożycia. Taka sytuacja wynika właśnie z charakterystyki pracy klasycznego kompresora tłokowego, który w momencie załączenia się pracuje z pełną mocą, co w skrajnych przypadkach może spowodować w niektórych obszarach chłodziarki spadek temperatury nawet poniżej zera. Efekt widoczny na powyższym zdjęciu.
W przypadku lodówki wyposażonej w inwerterowy kompresor liniowy taka sytuacja nie ma szans wystąpienia. Dzięki większej elastyczności pracy i możliwości płynnej regulacji mocy amplituda temperatur w nowoczesnej lodówce jest znacznie mniejsza, a to oznacza, że temperatura będzie cały czas utrzymywana blisko wartości zadanych przez użytkownika i efekt chwilowego zamrożenia żywności nie wystąpi. Co to oznacza? Ponownie posłużmy się obrazem:
Oznacza to świeżą, nie przemrożoną i nie zniszczoną żywność. Tym samym dzięki technologii - w tym przypadku poprzez zastosowanie wydajnego i elastycznego inwerterowego kompresora liniowego - oszczędzamy nie tylko energię, ale również samą żywność, a to w dłuższej perspektywie przełoży się z pewnością na lepszy stan domowego budżetu, w którym wydatki na żywność stanowią znaczny odsetek ogólnych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.
Za wyborem lodówki z inwerterowym kompresorem linearnym przemawia również fakt, że tego typu rozwiązanie jest wyjątkowo trwałe. Przykładowo, firma LG, w której lodówkach stosowane są kompresory liniowe, daje na te kompresory aż 10-letnią gwarancję. Ten trudny do przeoczenia fakt jest szczególnie podkreślany w materiałach promocyjnych, ale też trudno się temu dziwić. Trwały, efektywny i elastyczny silnik liniowy to realna korzyść dla użytkownika.
Szczerze mówiąc, już samo zastosowanie opisywanego typu kompresora powinno stanowić znaczący przyczynek do zastanowienia się nad wyborem lodówki wyposażonej właśnie w taki typ urządzenia, ale poczekajcie, to dopiero początek nowinek :-) Zapraszamy na kolejną stronę artykułu!