Klasy energetyczne lodówek, co oznaczają?

Jak wybrać energooszczędną lodówkę?

Marek Kowalski
Klasy energetyczne lodówek, co oznaczają?

Lodówkę wybieramy na długie lata. Tym bardziej ważne jest, by tego wyboru dokonać świadomie i zgodnie z naszymi potrzebami oraz wiedzą. Wiadomo, że w przypadku lodówek jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na koszt wieloletniej eksploatacji jest zużycie energii przez dany model. Dzięki unijnym regulacjom każda lodówka sprzedawana w naszym kraju musi być oznaczona etykietą energetyczną, na której znajdziemy m.in. informacje na temat klasy energetycznej danego urządzenia. Wyjaśniamy, co oznaczają klasy energetyczne i jak należy je poprawnie interpretować.

0

Każda chłodziarka czy chłodziarkozamrażarka aktualnie sprzedawana w Polsce jest oznaczona specjalną etykietą energetyczną, której przykład przedstawiono na ilustracji. 

etykieta energetyczna lodówek

Kolorowe paski widoczne na etykiecie określają tzw. klasę energetyczną, a czarny symbol stylizowany na strzałkę pokazującą konkretny pasek na danej etykiecie określa klasę energetyczną danego modelu lodówki. Obecnie najczęściej spotyka się etykiety z siedmioma klasami energetycznymi (dla chłodziarek), od klasy D (urządzenia najmniej energooszczędne), aż do klasy A+++ (urządzenia najbardziej energooszczędne). Jednak pełna klasyfikacja obejmuje aż 10 klas energetycznych: począwszy od A+++, poprzez A++, A+, A, B, C, D, E i F, skończywszy na najmniej efektywnej energetycznie G. Etykiety z dziesięcioma klasami znajdziemy np. w chłodziarkach do wina czy w chłodziarkach absorpcyjnych.

Oznaczenie klasy A (zarówno z plusami, jak i bez nich) umieszcza się na zielonych paskach, a klasy najmniejszej efektywności energetycznej (od D do G) – na czerwonych. Ważne: klasy nie definiują bezwzględnej wartości zużycia energii danego modelu lodówki. Taka informacja (średnie szacowane zużycie energii w ciągu roku) również jest umieszczana na etykiecie energetycznej i jest to wartość widoczna w pierwszej ramce bezpośrednio pod paskami z klasami energetycznymi. Pamiętajmy jednak, że fakt, iż np. dana lodówka zużyje w ciągu roku 300 kWh, a inna 500 kWh, wcale nie musi oznaczać, że ta pierwsza jest bardziej energooszczędna - lodówka zużywająca bezwzględnie więcej energii może być np. dużo większa i w efekcie okazać się bardziej efektywna energetycznie niż model mniejszy, zużywający bezwzględnie mniej prądu. I właśnie o tej efektywności informują nas klasy energetyczne, uwalniając nas z konieczności "ręcznego" przeliczania bezwzględnego zużycia wobec kubatury, objętości, rozmiarów, masy itp. Klasy energetyczne są wyznaczane ze stosunku rocznego zużycia energii do zużycia energii standardowego dla tego typu urządzenia, określonego odpowiednimi przepisami. Wzór i zasady etykietowania chłodziarek określa unijne rozporządzenie delegowane 1060/2010

Oto klasy efektywności energetycznej dla chłodziarek:

klasy efektywności energetycznej

W stosunku do starszych danych (pomiędzy 2010 a 1 lipca 2014) zmieniły się jedynie przedziały współczynnika efektywności energetycznej (EEI) dla klas A+ (obecnie: 33 < EEI < 42; było: 33 < EEI < 44) oraz A (obecnie: 42 < EEI < 55; było: 44 < EEI < 55). Wyjaśniamy od razu, czym jest ów tajemniczy współczynnik efektywności energetycznej. Generalnie do obliczenia współczynnika efektywności energetycznej (EEI) modelu urządzenia chłodniczego dla gospodarstw domowych porównuje się roczne zużycie energii przez dane urządzenie chłodnicze dla gospodarstw domowych ze standardowym rocznym zużyciem energii przez to urządzenie. Zainteresowanych dokładnym sposobem ustalania tego współczynnika odsyłamy do załącznika VIII punkt 3. wspomnianego unijnego rozporządzenia delegowanego 1060/2010

Najmniej energii zużywają urządzenia z klas A i łatwo zauważyć, że głównie takie produkty można obecnie kupić, ale nawet w tej grupie urządzeń są spore różnice w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Na przykład według opinii sprzedawców produkty klasy A+ zużywają około 23% energii mniej niż identyczne modele działające w klasie A. Generalnie im więcej plusów przy A, tym lepiej, choć powinniśmy patrzeć również na cenę - czy przypadkiem produkt bardziej energooszczędny nie okaże się w zakupie zbyt drogi.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.