Kłopoty ze zmywarką

Nieposłuszna zmywarka? Nie załamuj rąk!

Filip Dąb-Mirowski
Kłopoty ze zmywarką

Zmywarka do naczyń jest na razie urządzeniem zdecydowanie mniej popularnym niż pralka. Pozornie jest również mniej niezbędna, w końcu pranie ręczne to najczarniejszy koszmar domowych obowiązków, podczas gdy zmywać naczynia można przecież w zlewie. Tak się jednak tylko wydaje. Dla wielu rodzin zmywarka jest równie niezbędna. Przyzna to każdy, kogo gospodarstwo domowe liczy więcej niż dwie osoby. Co więc zrobić, gdy zmywarka odmówi posłuszeństwa? Nie załamywać rąk i poszukać przyczyny.

2

Wstęp

W publikowanych przez nas poradnikach staramy się zachęcić Czytelników do domowego majsterkowania. Nie inaczej będzie tym razem. Nie każda usterka wymaga wezwania fachowca. Wystarczy nieco chęci i wolne popołudnie. Z drugiej strony, jeśli już chcemy się zdać na serwis, to dobrze byłoby wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi, chociażby po to, aby nie dać się nabrać komuś, kto podaje się za fachowca, a tak naprawdę tylko naciąga klientów.

Stojąca woda

Pora skupić się na problemie. W tym konkretnym przypadku będzie to usterka zmywarki Siemens SD13N1S. To niewielka, kilkuletnia maszyna, której pochodne można spotkać w licznych odmianach innych modeli, ładowanych od przodu, niekoniecznie tej samej firmy. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że Siemens i Bosch to firmy z tej samej grupy (BSH). Pierwsza firma to producent sprzętu z naciskiem na design i styl, druga ma skupiać się na niezawodności (chociaż obie uważane są za solidne). Z naszego punktu widzenia liczy się to, że mimo różnic zewnętrznych, w środku będą podobnej konstrukcji. Wiadomo, chodzi o obniżenie kosztów wytworzenia, podobnie czynią producenci samochodów czy sprzętu komputerowego. Zdarzają się też indywidualnie opracowywane konstrukcje, ale i tak chociaż część elementów będzie wspólna z innymi modelami. To prosty rachunek ekonomiczny. Zakładamy więc, że po zapoznaniu się z tym poradnikiem, nawet laik będzie w stanie poradzić sobie także ze zmywarkami innych firm. Tym bardziej, że opisywana usterka może się przydarzyć praktycznie w każdym modelu.

Kłopoty ze zmywarką Sprawca zamieszania – Siemens SD13N1S w wersji srebrnej


Kłopot ze zmywarką polegał na braku odprowadzenia wody z komory po zakończonym programie zmywania. Jakaś część wody była odpompowywana, ale przy otwarciu drzwi zawsze trochę wody wylewało się na podłogę. Co począć w takim przypadku?

Przyczyną stojącej wody jest niedrożność systemu spustowego (tak jak i w pralkach). Może to być wina przewodu odpływowego lub zatkanego filtra. Czasem zdarza się usterka z wirnikiem pompy (zatkany lub spalony silnik), a jeszcze rzadziej jakiś typ uszkodzenia płaszcza wodnego (to taki wielki, plastikowy system rurek i komór, wypełniony w części żywicą i solami, zwany też „rozdzielaczem”), co jest specyficzne dla zmywarek i nie występuje w pralkach.

Kłopoty ze zmywarkąWnętrze zmywarki ze stojącą wodą

Waszym zdaniem

onet_id12300

Co to za nowa moda żeby mieć pralkę w kuchni ? Brudne gacie i skarpetki obok obiadu mmm mniam mniam pycha.

ada.iks00

Nie każdy ma możliwość umieścić pralkę w łazience, a skarpetki przecież można trzymać w łazience, niekoniecznie w kuchni:). A zgrabna pralka, np Whirlpoola, będzie bardzo dobrze wyglądać w kuchni.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.