Lodówka cicha, energooszczędna i nie rujnująca budżetu? Oto co proponujemy.

Marek Kowalski
Lodówka cicha, energooszczędna i nie rujnująca budżetu? Oto co proponujemy.

Wybór idealnej lodówki zawsze wymaga zdefiniowania wstępnych kryteriów, które dla konsumenta mają szczególnie istotne znaczenie. Dla jednych będzie to odpowiednio duża pojemność urządzenia, dla innych głośność pracy, jeszcze inni będą przykładać dużą wagę do bajerów takich jak np. dozownik wody. Chodzi tylko o to, by jednak wybrać dwa, trzy kryteria pod kątem których poszukujemy idealnego dla nas urządzenia. Niniejszy poradnik to studium przypadku Wojtka - jednego z naszych Czytelników, zapalonego melomana, miłośnika ciszy i spokoju. Poszukuje lodówki, zaproponowaliśmy trzy modele ze szczególnym wskazaniem lodówki Bosch KGE49AL41 i mamy nadzieję, że nasze propozycje przydadzą się nie tylko jemu :)

1

Przypadek naszego Czytelnika z pewnością nie jest odosobniony. Wojtek właśnie przeprowadza się do nowego lokum, w którym dysponuje aneksem kuchennym połączonym z salonem. Ponieważ - jak sam stwierdził - ma "fioła" na punkcie ciszy, w grę wchodzą urządzenia jak najmniej zakłócające spokój. Jest to dla niego tym ważniejsze, że uwielbia słuchać muzyki, jest melomanem i audiofilem, zatem zbyt głośne burczenie kompresora w lodówce jest czymś, czego Wojtek chciałby uniknąć. Domyślamy się - nie on jeden.

Po drugie Wojtek zwraca uwagę na zużycie energii w kupowanych przez niego urządzeniach. Zależy mu na tym by lodówka, która trafi do jego aneksu kuchennego była możliwie jak najbardziej energooszczędna. Zależy mu na tym, by - jak to sam określił - lodówka włączała się jak najrzadziej i/lub na jak najkrócej. Przy okazji zadał nam dwa pytania: czy warto wierzyć oficjalnej liczbie decybeli podawanej na etykietach energetycznych lodówek? I drugie: czy faktycznie roczne zużycie energii przekłada się na częstotliwość/czas włączania? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Wreszcie po trzecie, budżet. Wojtek poszukuje lodówki w cenie do 2000 - 2200 zł. Aczkolwiek sam zaznaczył, że gdyby jakiś model spełniał powyższe kryteria i oferował by coś ekstra, jest w stanie coś dorzucić, do poziomu 2500-2600 zł. Na więcej po prostu go nie stać. Ot, szara rzeczywistość wielu z nas. Kolor? Dla Wojtka (i pewno dla wielu innych konsumentów) nie ma znaczenia, może być srebrna, może być śnieżnobiała, grunt żeby była cicha, energooszczędna i w zasięgu założonego na ten cel budżetu, acha - raczej wolnostojąca niż do zabudowy. Zanim przedstawimy konkretne propozycje zacznijmy od odpowiedzi na pytania.

Jak to z tymi decybelami? Czy dane na etykiecie są prawdziwe?

etykieta-głośność

Informacja o głośności pracy każdej lodówki sprzedawanej na terenie UE (zatem również w Polsce) jest umieszczona na etykiecie energetycznej urządzenia. Dane opublikowane na etykiecie powinny być uważane za rzetelne. Nie możemy tego potwierdzić empirycznie, z oczywistych względów nie przetestowaliśmy ponad tysiąca modeli lodówek obecnie oferowanych w naszym kraju, ale spośród tych, z którymi mieliśmy do czynienia, zmierzona głośność pracy podczas normalnego działania pokrywała się z danymi z oficjalnych etykiet energetycznych testowanych urządzeń. 

Ponadto informacje publikowane przez producentów mogą być (i są) weryfikowane przez instytucje kontrolne państw członkowskich, niespełnienie norm publikowanych przez producenta na etykiecie energetycznej może się wiązać z blokadą sprzedaży nawet nie tylko danego modelu co całej serii urządzeń - mało prawdopodobne by którykolwiek producent ryzykowałby publikowanie nieprawdziwych danych, zwłaszcza tak łatwo weryfikowalnych jak poziom ciśnienia akustycznego pracującej lodówki.

O zużyciu energii słów kilka

Drugie pytanie Wojtka dotyczyło tego, czy roczne zużycie energii przekłada się na częstotliwość/czas włączania lodówki? To niezupełnie tak. Przede wszystkim lodówki są wyposażane w różne rodzaje sprężarek i innych urządzeń o różnej charakterystyce pracy - jedne włączają się się częściej, ale z np. mocą dopasowaną do aktualnych potrzeb, inne rzadziej, ale zawsze z pełną mocą. Ponadto to, jak często lodówka będzie się włączać jest zależne również od tego: co w niej się znajduje, jak często jest otwierana, czy jest prawidłowo zlokalizowana, tj. czy nie stoi np. koło grzejnika, kaloryfera, czy też za lodówką nie ma np. rury doprowadzającej ciepłą wodę do zlewozmywaka itd.

Niemniej jeżeli zależy Ci - podobnie jak naszemu Czytelnikowi, Wojtkowi - na lodówce która będzie się włączać jak najrzadziej, szukaj modeli cichych, energooszczędnych i dodatkowo charakteryzujących się długim czasem utrzymania temperatury w przypadku awarii zasilania - jest to parametr podawany praktycznie przez wszystkich producentów lodówek. Długi czas utrzymania temperatury w przypadku awarii zasilania oznacza, że lodówka ma dobrą izolację. Przy rzadkim jej otwieraniu przełoży się to na rzadsze uruchamianie sprężarki celem ochłodzenia wnętrza do wyjściowej temperatury chłodniczej, a zatem mniejszą uciążliwość akustyczną urządzenia.

Trzy propozycje cichych, energooszczędnych lodówek

Candy CKCS6186IWV/1 – to klasyczna lodówka z dolnym zamrażalnikiem. Klasa A+++, 39 dB, czas utrzymania temperatury w przypadku braku zasilania: 21 godzin, co jest wynikiem bardzo przyzwoitym, oznaczającym, że o ile tylko nie będziemy się zastanawiać przy otwartych drzwiach lodówki, czy bardziej jogurcik, czy może sałatka, to lodówka powinna uruchamiać się (i generować dźwięk) stosunkowo rzadko.Candy CKCS6186IWV-1


Cena: od 1649 zł, zatem jak najbardziej mieści się w zaplanowanym przez naszego Czytelnika budżecie na ten cel. Istotna uwaga, jest to lodówka pozbawiona systemu No Frost, czyli automatycznego odszraniania i rozmrażania komory zamrażarki. Model Candy wyposażono w statyczny system chłodzenia z wymuszoną wentylacją (autorski pomysł Candy o nazwie Statico Ventilato), co oznacza że co jakiś czas może wymagać rozmrażania, ale przynajmniej nic nie powinno trzaskać w najmniej spodziewanym momencie. Krótkie i rzadkie, ale jednak głośne trzaski to cecha praktycznie wszystkich lodówek z systemem No Frost. Kilka parametrów technicznych proponowanego modelu:

 • Wymiary (szerokość x wysokość x głębokość - w centymetrach): 60 x 185 x 60
 • Klasa klimatyczna ST (18°C - 38°C)
 • Pojemność chłodziarki: 218 l
 • Pojemność zamrażarki: 81 l
 • Zdolność zamrażania: 4 kg/doba
 • Czas utrzymania temperatury w razie awarii zasilania: 21 godzin
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Roczne zużycie energii: 147 kWh
 • Głośność podczas pracy: 39 dB
 • Automatyczne odszranianie chłodziarki: tak
 • Sterowanie: elektroniczne
 • System chłodzenia: statyczny (z wentylacją)

Więcej na temat modelu Candy CKCS6186IWV/1 znajdziemy na witrynie producenta.

Amica FK261.3XAA – druga propozycja to wariant oszczędnościowy. Ten model jest mniejszy od dwóch pozostałych, ale w przypadku gdy zakupu dokonuje singiel lub para użytkowników, pojemność (patrz parametry poniżej) powinna być wystarczająca dla pary młodych ludzi mieszkających w miejscu o łatwej dostępności produktów spożywczych (blisko sklepy, centra handlowe itp.).

Amica FK261-3XAA

Lodówka polskiej marki Amica to urządzenie klasy A++. Mimo gorszej (ale wciąż bardzo dobrej) klasy energetycznej zużycie energii jest na podobnym poziomie co w przypadku pozostałych propozycji, ze względu na mniejsze gabaryty urządzenia. Głośność 38 dB, czas utrzymania temp.: 19 godzin. To oznacza, że będzie cicho.
Cena: można ją kupić już za od 1074 zł. To również jest model No Frost, czyli coś dla osób preferujących ciszę nad lenistwo ;-) Brak systemu No Frost oznacza, że czasami trzeba będzie lodówkę rozmrozić, ale też nie ma mowy o trzaskach charakterystycznych dla tego systemu chłodzenia.

 • Wymiary (szerokość x wysokość x głębokość - w centymetrach): 54,5 x 170,2 x 57,1
 • Klasa klimatyczna ST (18°C - 38°C)
 • Pojemność chłodziarki: 166 l
 • Pojemność zamrażarki: 64 l
 • Zdolność zamrażania: 3 kg/doba
 • Czas utrzymania temperatury w razie awarii zasilania: 19 godzin
 • Klasa energetyczna: A++
 • Roczne zużycie energii: 179 kWh
 • Głośność podczas pracy: 38 dB
 • Automatyczne odszranianie chłodziarki: tak
 • Sterowanie: mechaniczne
 • System chłodzenia: statyczny

Więcej na temat lodówki marki Amica znajdziemy w serwisie producenta.

Bosch KGE49AL41 – ostatnia propozycja to maksymalne obciążenie założonego budżetu, ale też zdecydowanie najlepsze parametry, spełnienie warunków energooszczędności i cichej pracy, a do tego jeszcze sporo funkcji ekstra. Osobom o podobnych kryteriach wyboru co w przypadku naszego Czytelnika Wojtka, bez dwóch zdań polecilibyśmy lodówkę Bosch KGE49AL41 Serie 6. Klasa A+++, głośność 38 dB, a czas przechowywania przy braku zasilania: aż 44 godziny (sic!).

Bosch KGE49AL41

Na dobrą sprawę, osoby szczególnie wraźliwe na hałas mogą np. na noc całkowicie wyłączyć lodówkę z prądu – wtedy lodówka nie będzie emitować absolutnie żadnego dźwięku (przy tak długim czasie utrzymania temperatury nie ma ryzyka, że zaczną trzaskać rozmrażające się produkty), trzeba tylko pamiętać, by rano - przed wyjściem do pracy - włączyć urządzenie. Mamy zatem 0 dB i spokojny sen ;-)

Oczywiście to przypadek skrajny, zdecydowanie zalecamy pozostawienie lodówki włączonej. W lodówce marki Bosch wyraźnie widać, że spełnienie norm A+++ uzyskano na drodze znakomitego uszczelnienia. 
Cena: od 2650 zł to nieco ponad założony ekstra budżet, ale jest to urządzenie naprawdę warte rozważenia. Oprócz spełnienia kryteriów energooszczędności i ciszy, sprzęt oferuje dodatkowo funkcje umożliwiające dłuższe przechowywanie żywności w dobrym stanie: specjalna szuflada VitaFresh 0°C, aktywny filtr węglowy AirFresh, tryb wakacyjny, szybkie mrożenie, szybkie chłodzenie (dzięki czemu np. po zakupach w upalny dzień lodówka szybko schłodzi/zmrozi kupione produkty, co wpływa korzystnie na ich trwałość). 

 • Wymiary (szerokość x wysokość x głębokość - w centymetrach): 70 x 201 x 65
 • Klasa klimatyczna SN-T (10°C - 43°C)
 • Pojemność chłodziarki: 301 l
 • Pojemność zamrażarki: 111 l
 • Zdolność zamrażania: 15 kg/doba
 • Czas utrzymania temperatury w razie awarii zasilania: 44 godziny
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Roczne zużycie energii: 175 kWh
 • Głośność podczas pracy: 38 dB
 • Automatyczne odszranianie chłodziarki: tak
 • Sterowanie: elektroniczne
 • System chłodzenia: statyczny, LowFrost (dużo wolniejsze gromadzenie się szronu i lodu w zamrażarce)

Więcej na temat lodówki marki Bosch znajdziemy w serwisie producenta.

Mamy nadzieję, że wiesz już jaką cichą i energooszczędną lodówkę kupić. Jeżeli i Ty potrzebujesz pomocy z wyborem sprzętu AGD, zachęcamy do kontaktu z nami: przedstaw swoje kryteria, preferencje, planowany budżet nie zapominając o tym, ile masz miejsca na sprzęt i napisz na adres redakcja (małpka) agdlab.pl - oczywiście zamiast "małpki" w nawiasach wstawiasz znak "@".

Waszym zdaniem

eucero00

Kupiłem lodówkę Bosch KGE49AL41 z Waszego polecenia i jestem kompletnie zawiedziony. Przypuszczam, że nie testowaliście tej lodówki w praktyce, tylko opieraliście się na danych ze specyfikacji.

Lodówka jest beznadziejna. Jest głośniejsza niż zwykłe, dużo tańsze lodówki i kompletnie nie nadaje się do tego zestawienia jako lider. Sam silnik wprawdzie działa dość cicho, natomiast oprócz pracy silnika słychać głośne terkotanie, które jest bardzo denerwujące, a wieczorami i w nocy niesie się na całe mieszkanie.

Szukałem cichej lodówki, ponieważ mam otwartą kuchnię i sypialnię blisko kuchni. Jestem totalnie zawiedziony. W nocy przez denerwujące terkotanie muszę zakładać zatyczki do uszu, żeby nie zwariować.

Na razie zgłosiłem reklamację, ale przypuszczam, że odpowiedź będzie taka, ze jest to "naturalny" odgłos i ten model tak ma (identyczne tłumaczenie otrzymałem przy reklamacji innej lodówki, która również działała głośno).

Zdecydowanie nie polecam lodówki osobom, które są wrażliwe na hałasy i szukają cichej lodówki.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.