Lodówki - klasy klimatyczne, dlaczego to ważne?

Marek Kowalski
Lodówki - klasy klimatyczne, dlaczego to ważne?

Zwykle najwięcej uwagi poświęca się informacji na temat klasy energetycznej urządzenia określającej energooszczędność danego typu sprzętu AGD. W przypadku lodówek dowolnego typu istotne znaczenie mają również tzw. klasy klimatyczne. W naszym poradniku wyjaśniamy ich znaczenie.

0

Klasa klimatyczna lodówek, co to w ogóle znaczy?

Klasa klimatyczna określa optymalny zakres temperatury, w jakim może pracować sprzęt chłodzący. W naszym klimacie prawidłowo funkcjonują urządzenia o klasie klimatycznej SN oraz N. Model o źle dobranej klasie klimatycznej będzie pracować mniej efektywnie i zużywać więcej energii, dlatego warto poszukać takiej informacji.

Lodowki-klasy klimatyczne

Powyższa tabelka przedstawia wszystkie cztery klasy klimatyczne opracowane przez Komitet Europejski na rzecz Standaryzacji. Klasa N przeznaczona jest dla sprzętu, który ma pracować w klimacie umiarkowanym. Klasa SN - klimat rozszerzony umiarkowany, klasa T - tropikalny, a klasa ST - subtropikalny. Oczywiście zakres temperatur wymieniony przy każdej z klas określa temperaturę w pomieszczeniu, w którym dany sprzęt ma pracować, a nie temperatury zewnętrzne w danym klimacie. 

Sprzęt dostępny w Polsce

W naszym klimacie w sklepach najczęściej znajdziemy sprzęt sygnowany klasą N lub SN. Różnicą pomiędzy tymi dwoma klasami jest dolny zakres temperatur optymalnych dla pracy urządzenia chłodniczego. Jeżeli np. zamierzamy kupić chłodziarkę czy zamrażarkę, która nie będzie stała w kuchni (pomieszczenie, które zwykle utrzymuje temperaturę pokojową), lecz np. w nieogrzewanej (lub słabo ogrzewanej) piwnicy, bądź garażu, warto zdecydować się na urządzenie oznaczone klasą klimatyczną SN. Dzięki niższemu dolnemu zakresowi urządzenie będzie pracować optymalnie również w temperaturze otoczenia zauważalnie niższej od temperatury pokojowej.

Z drugiej strony, jeżeli twoje warunki lokalowe uniemożliwiają takie ustawienie lodówki, by nie sąsiadowała ona ze źródłami ciepła (np. rurkami cieplnymi, kaloryferem, piekarnikiem, kuchenką), albo nie znajdowała się w miejscu silnie nasłonecznionym, może warto rozważyć zakup urządzenia o klasie klimatycznej przeznaczonej dla cieplejszego klimatu, choć tutaj może pojawić się pewien problem z dostępnością tego typu urządzenia na polskim rynku.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.