Nawigacja – proste i skuteczne narzędzia

Jeżeli nie AutoMapa, to co?

Adam Kwiatkowski
Nawigacja – proste i skuteczne narzędzia

Poruszanie się samochodem po Polsce stanowi wyzwanie dla każdego kierowcy. Drogowcy potrafią zmienić dwukierunkową ulicę w jednokierunkową, z dnia na dzień. Korki w większych miastach tworzą się w ciągu kilku minut. Uczestnicy ruchu drogowego reagują na utrudnienia stresem i często przyspieszają aby nadrobić stracony w korku czas. Jednocześnie służby miejskie, wiejskie, nadzór i policja starają się zniechęcić do używania samochodu, stawiając ograniczające znaki drogowe i ogromne ilości punktów pomiaru prędkości. 

Kierowcy mogą przeciwstawić się tym represjom, korzystając z systemów nawigacyjnych z powiadomieniami o zagrożeniach on-line.

3

PND, GPS i GLONASS

GPS-IIRM(źródło wikimedia.org GPS-IIRM)

Pojawienie się smartfonów zmniejszyło popularność osobistych urządzeń nawigacyjnych (PND – Personal Navigation Device) wśród kierowców aut osobowych. Skłoniło to producentów do obniżenia cen, co jednak nie zahamowało wzrostu popularności aplikacji nawigacyjnych, które można zainstalować na smartfony. Prym wiodą aplikacje na urządzenia z Androidem oraz iOS. Pozostałe systemy operacyjne mają marginalny udział w rynku.

Urządzenia PND bazują na danych o lokalizacji z systemu GPS (Global Positioning System) oraz rosyjskiego systemu GLONASS (Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema). Te same odbiorniki są wykorzystywane w PND oraz w telefonach komórkowych. Urządzenia PND GPS mają ograniczoną funkcjonalność, ich najważniejszą funkcją jest nawigowanie kierowców i pieszych.

 

 

Waszym zdaniem

wilanow01

A ja używam Nokia Maps w wersji na N8 (czyli zdaje się OVI). I jest dobrze.

janbart00

Witam
Ja osobiście korzystam z płatnej nawigacji SIGIC i pomimo kilku jej ułomności jestem z niej bardzo zadowolony. Za ok. 120 PLN mam bezterminową licencje na użytkowanie programu i aktualizacje map na całą europę. Myślę, że to na zatłoczonym polskim rynku nawigacyjnym jest niezła propozycja.
Automapa jest owszem niezła, ale niestety droga.
Yanosik spisuje się też nieźle, ale często zgłaszane przez użytkowników zdarzenia (radary, kontrole, niebezpieczne miejsca) nie potwierdzają się w rzeczywistości.
A od dziś mam darmową nawigacje od ORANGE (Smart plan multi II) i od jutra zaczynam testy. Z tego co się do tej pory zorientowałem to jest także opcja zgłaszania zagrożeń dla kierowcy - podobnie jak w Yanosiku lub Ryśku. Ale ta funkcja będzie działać poprawnie w zależności od ilości aktywnych użytkowników. Zobaczymy.
Pozdrawiam
Janusz

janbart00

Mapy oferowane przez NOKIA były OK, ale już dawno rozstałem się z tym producentem i nie mam aktualnych doświadczeń.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.