Nawigacja – proste i skuteczne narzędzia

Jeżeli nie AutoMapa, to co?

Adam Kwiatkowski
Nawigacja – proste i skuteczne narzędzia

Poruszanie się samochodem po Polsce stanowi wyzwanie dla każdego kierowcy. Drogowcy potrafią zmienić dwukierunkową ulicę w jednokierunkową, z dnia na dzień. Korki w większych miastach tworzą się w ciągu kilku minut. Uczestnicy ruchu drogowego reagują na utrudnienia stresem i często przyspieszają aby nadrobić stracony w korku czas. Jednocześnie służby miejskie, wiejskie, nadzór i policja starają się zniechęcić do używania samochodu, stawiając ograniczające znaki drogowe i ogromne ilości punktów pomiaru prędkości. 

Kierowcy mogą przeciwstawić się tym represjom, korzystając z systemów nawigacyjnych z powiadomieniami o zagrożeniach on-line.

3

NavRoad auro S6

NR_AS6003

NavRoad auroS6 to urządzenie z odbiornikiem sygnału GPS oraz GLONASS, dzięki temu zwiększona jest czułość i dokładność pozycjonowania. CPU Atlas VI, 800MHz, system operacyjny Windows CE 6.0, Ekran ma przekątną o długości 12,6 cm, rozdzielczość 800x480, interfejs dotykowy, oporowy.

NR_AS6004

Do poruszania się po ekranie można wykorzystać rysik. Transmiter FM służy do połączenia systemu nawigacji z pokładowym odbiornikiem radiowym, efektywność transmitera jest zadawalająca. Urządzenie może pracować jako odtwarzacz multimediów. Użytkownik ma dostęp do systemu operacyjnego. Połączenie z telefonem komórkowym lub smart fonem odbywa się przez transmisje BT. Użytkownicy smartfonów muszą dokupić aplikację pozwalającą na połączenie z PND w starym, windowsowym trybie DUN (Dial Up Networking). Połączenie ze smartfonem pozwala na uruchomienie Traffic LiveDrive! Paczka danych pobierana i wysyłana podczas 100 km trasy waha się od 300Kb do 1Mb. Po połączeniu smartfonu z PND tracimy możliwość korzystania z zestawu głośnomówiącego. Ponowne zestawienie połączenia BT pozwala cieszyć się dobrej jakości zestawem, do rozmów telefonicznych podczas prowadzenia pojazdu.

NR_AS6005

NR_AS6001

W NavRoad auroS6 zainstalowano nową wersję AutoMapy. Pomimo nowszego procesora, niż MX3HD, podczas nawigowania nie widać różnicy. Oba urządzenia bardzo szybko przeliczają trasę, wyznaczają objazdy i zgodnie prowadzą optymalnymi drogami.

NR_AS6002

Po odłączeniu od zasilania, po całkowitym naładowaniu akumulatora PND czas pracy jest krótki, wystarcza na około 30 minut pracy. PND Modecom MX3HD  rozładował się dopiero po 1 godzinie i 20 minutach nawigowania.

 

 

Waszym zdaniem

wilanow01

A ja używam Nokia Maps w wersji na N8 (czyli zdaje się OVI). I jest dobrze.

janbart00

Witam
Ja osobiście korzystam z płatnej nawigacji SIGIC i pomimo kilku jej ułomności jestem z niej bardzo zadowolony. Za ok. 120 PLN mam bezterminową licencje na użytkowanie programu i aktualizacje map na całą europę. Myślę, że to na zatłoczonym polskim rynku nawigacyjnym jest niezła propozycja.
Automapa jest owszem niezła, ale niestety droga.
Yanosik spisuje się też nieźle, ale często zgłaszane przez użytkowników zdarzenia (radary, kontrole, niebezpieczne miejsca) nie potwierdzają się w rzeczywistości.
A od dziś mam darmową nawigacje od ORANGE (Smart plan multi II) i od jutra zaczynam testy. Z tego co się do tej pory zorientowałem to jest także opcja zgłaszania zagrożeń dla kierowcy - podobnie jak w Yanosiku lub Ryśku. Ale ta funkcja będzie działać poprawnie w zależności od ilości aktywnych użytkowników. Zobaczymy.
Pozdrawiam
Janusz

janbart00

Mapy oferowane przez NOKIA były OK, ale już dawno rozstałem się z tym producentem i nie mam aktualnych doświadczeń.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.