Nawigacja – proste i skuteczne narzędzia

Jeżeli nie AutoMapa, to co?

Adam Kwiatkowski
Nawigacja – proste i skuteczne narzędzia

Poruszanie się samochodem po Polsce stanowi wyzwanie dla każdego kierowcy. Drogowcy potrafią zmienić dwukierunkową ulicę w jednokierunkową, z dnia na dzień. Korki w większych miastach tworzą się w ciągu kilku minut. Uczestnicy ruchu drogowego reagują na utrudnienia stresem i często przyspieszają aby nadrobić stracony w korku czas. Jednocześnie służby miejskie, wiejskie, nadzór i policja starają się zniechęcić do używania samochodu, stawiając ograniczające znaki drogowe i ogromne ilości punktów pomiaru prędkości. 

Kierowcy mogą przeciwstawić się tym represjom, korzystając z systemów nawigacyjnych z powiadomieniami o zagrożeniach on-line.

3

Podsumowanie

Jakość widoku ekranu, stopień nasycenia kolorów i jakość dźwięku, porównując TomTom GO5000 i smartfony: LG G2 oraz Samsung Galaxy Note 3, przewaga wyraźnie wskazuje na wyświetlacze w smartfonach, które radzą sobie ze zmianami natężenia światła w otoczeniu znacznie szybciej, niż nawigacja.

Porównanie cen również nie jest korzystne dla PND TomTom GO5000, urządzenie kosztuje około 1200 zł. Wybierając smartfon, np. LG G2, należy liczyć się z niewiele wyższą kwotą (około 1350 zł) za znacznie bardziej uniwersalne narzędzie. Należy doliczyć opłaty z tytułu transmisji danych (Wybierając ofertę na kartę, czyli najdroższą na rynku, należy liczyć się z opłatą około 10 zł/mc. Do prawidłowego, codziennego użytku aplikacji wystarczy około 150 - 300 Mb) oraz koszt licencji programu nawigacyjnego (Pakiet Polska i Europa: AM około 149 zł / rok, NE około 149 zł/rok).  

Oba modele PND: Modecom MX3HD oraz NavRoad auro S6 z programem AutoMapa są doskonałymi rozwiązaniami dla osób, które cenią sobie praktyczne wskazówki, ale dysponują mniejszą kwotę do wydania na zakup urządzenia. Ich walory docenią szczególnie osoby, które wolą używać telefon z klawiszami, zamiast smartfona.  Z zapowiedzi producenta AutoMapy wynika, ze niedługo wdrożona zostanie aplikacja z wiadomościami o przenośnych fotoradarach i zagrożeniach na drodze

Za zakupem nawigacji PND GPS przemawiają:

Cena; Prosta obsługa; Możliwość wykorzystania do nawigowania pojazdów ciężarowych; Możliwość wykorzystania telefonu komórkowego do transmisji danych; PND działa jako zestaw głośnomówiący;  Gotowy do uruchomienia komplet - włącz i jedź;

Za wyborem aplikacji w smartfonie przemawiają:

Wielofunkcyjność; Możliwość wykorzystania danych o utrudnieniach na drodze; Niższa niż w przypadku PND cena; Smartfonu nie zapomina się zabrać z samochodu - zmniejsza się ryzyko kradzieży;

Wybierając nawigację w postaci aplikacji w smartfonie należy doliczyć koszty dodatkowe, za uchwyt samochodowy, dobrą i bezpieczną ładowarkę oraz przewód zasilający. Koszt bardzo wysokiej jakości uchwytu to wydatek od 40 zł (np. ART AX-01) do 149 zł (np. U Grip EX OSO Mount);  

Waszym zdaniem

wilanow01

A ja używam Nokia Maps w wersji na N8 (czyli zdaje się OVI). I jest dobrze.

janbart00

Witam
Ja osobiście korzystam z płatnej nawigacji SIGIC i pomimo kilku jej ułomności jestem z niej bardzo zadowolony. Za ok. 120 PLN mam bezterminową licencje na użytkowanie programu i aktualizacje map na całą europę. Myślę, że to na zatłoczonym polskim rynku nawigacyjnym jest niezła propozycja.
Automapa jest owszem niezła, ale niestety droga.
Yanosik spisuje się też nieźle, ale często zgłaszane przez użytkowników zdarzenia (radary, kontrole, niebezpieczne miejsca) nie potwierdzają się w rzeczywistości.
A od dziś mam darmową nawigacje od ORANGE (Smart plan multi II) i od jutra zaczynam testy. Z tego co się do tej pory zorientowałem to jest także opcja zgłaszania zagrożeń dla kierowcy - podobnie jak w Yanosiku lub Ryśku. Ale ta funkcja będzie działać poprawnie w zależności od ilości aktywnych użytkowników. Zobaczymy.
Pozdrawiam
Janusz

janbart00

Mapy oferowane przez NOKIA były OK, ale już dawno rozstałem się z tym producentem i nie mam aktualnych doświadczeń.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.