Nawigacja – proste i skuteczne narzędzia

Jeżeli nie AutoMapa, to co?

Adam Kwiatkowski
Nawigacja – proste i skuteczne narzędzia

Poruszanie się samochodem po Polsce stanowi wyzwanie dla każdego kierowcy. Drogowcy potrafią zmienić dwukierunkową ulicę w jednokierunkową, z dnia na dzień. Korki w większych miastach tworzą się w ciągu kilku minut. Uczestnicy ruchu drogowego reagują na utrudnienia stresem i często przyspieszają aby nadrobić stracony w korku czas. Jednocześnie służby miejskie, wiejskie, nadzór i policja starają się zniechęcić do używania samochodu, stawiając ograniczające znaki drogowe i ogromne ilości punktów pomiaru prędkości. 

Kierowcy mogą przeciwstawić się tym represjom, korzystając z systemów nawigacyjnych z powiadomieniami o zagrożeniach on-line.

3

Profesjonalne aplikacje do nawigacji

Lider systemów nawigacyjnych – AutoMapa - cieszy się ogromną popularnością wśród wszystkich użytkowników. Program AM zdobył zaufanie klientów dzięki wieloletniej obecności w sprzedaży. Kolejne wersje aplikacji zostały uzupełnione o funkcję LifeDrive!, która jest w smartfonie aktualizowana co 2 minuty. Po połączeniu z serwerem pobierane są dane o korkach, blokadach, zmianie kierunków ruchu. Informacje do serwera trafiają dzięki wszystkim kierowcom z włączoną opcją on-line oraz dzięki porozumieniu z operatorami telefonii komórkowej. Sieci telefoniczne dostarczają informacje o liczbie zalogowanych do BTS-ów telefonach komórkowych.

2014-06-23-17-07-17[1]

AutoMapa ma na rynku kilku konkurentów. Największym rywalem jest NaviExpert GPS, który podobnie jak AM świadczy odpłatne usługi nawigacyjne. Pierwsza aplikacja NE pojawiła się niemal dziewięć lat temu. W kolejnych latach oferta nawigacji w telefonie komórkowym trafiała do oferty wszystkich operatorów komórkowych i jest obecna do dziś. NaviExpert działa online, co znaczy, że nie ma map zainstalowanych na stałe w urządzeniu, a pobiera je każdorazowo przy wytyczaniu trasy z serwera. Mapy te uwzględniają aktualne zmiany w sieci drogowej. Zaletą takiego funkcjonowania jest także to, że aplikacja korzysta z aktualnych informacji o korkach (i je omija) czy ostrzeżeniach o zdarzeniach na drodze. Dostęp do sieci jest niezbędny do wytyczenia trasy. Jeśli podczas nawigowania stracimy zasięg – aplikacja i tak będzie wiedziała jak i którędy ma prowadzić, dlatego, ze aktualna jej wersja „przetrzymuje” w pamięci lokalnej wytyczoną trasę z jej najbliższym otoczeniem. Nie ma więc ryzyka, że aplikacja przestanie działać po utracie dostępu do internetu. Wszelkie zmiany w ruchu drogowym są uzupełniane on-line. Dodatkową funkcją, dostępną dla użytkowników NaviExpert, są ostrzeżenia CB o zdarzeniach na drodze (fotoradary, kontrole). Informacje pochodzą zarówno od użytkowników NaviExpert, z nasłuchu tradycyjnego CB radia, monitoringu radia i internetu oraz nowej, darmowej aplikacji antyradarowej „Rysiek”. Kierowcy korzystający z pomocy NE oraz „Ryśka” wymieniają się wiadomościami o stojących przy drodze „miśkach”, wypadkach, i innych zagrożeniach. Dane o utrudnieniach są nanoszone na wyświetlaną mapę, pozwala to ustrzec kolejnych kierowców przed niespodziankami na trasie. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez samych uczestników ruchu, potwierdzenia zwiększają wiarygodność zgłaszającego. Wielokrotne zgłoszenia w bardzo krótkim czasie, od jednego użytkownika mogą zostać potraktowane jako SPAM. Dzięki temu kierowcy posługujący się NaviExpertem dysponują rzetelną i bieżącą informacją o tym, czego mogą spodziewać się na swojej trasie. Zabezpieczenie w postaci farmy serwerów pozwala na ciągłą i bezawaryjną pracę systemu.

 

Waszym zdaniem

wilanow01

A ja używam Nokia Maps w wersji na N8 (czyli zdaje się OVI). I jest dobrze.

janbart00

Witam
Ja osobiście korzystam z płatnej nawigacji SIGIC i pomimo kilku jej ułomności jestem z niej bardzo zadowolony. Za ok. 120 PLN mam bezterminową licencje na użytkowanie programu i aktualizacje map na całą europę. Myślę, że to na zatłoczonym polskim rynku nawigacyjnym jest niezła propozycja.
Automapa jest owszem niezła, ale niestety droga.
Yanosik spisuje się też nieźle, ale często zgłaszane przez użytkowników zdarzenia (radary, kontrole, niebezpieczne miejsca) nie potwierdzają się w rzeczywistości.
A od dziś mam darmową nawigacje od ORANGE (Smart plan multi II) i od jutra zaczynam testy. Z tego co się do tej pory zorientowałem to jest także opcja zgłaszania zagrożeń dla kierowcy - podobnie jak w Yanosiku lub Ryśku. Ale ta funkcja będzie działać poprawnie w zależności od ilości aktywnych użytkowników. Zobaczymy.
Pozdrawiam
Janusz

janbart00

Mapy oferowane przez NOKIA były OK, ale już dawno rozstałem się z tym producentem i nie mam aktualnych doświadczeń.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.