Nawigacja – proste i skuteczne narzędzia

Jeżeli nie AutoMapa, to co?

Adam Kwiatkowski
Nawigacja – proste i skuteczne narzędzia

Poruszanie się samochodem po Polsce stanowi wyzwanie dla każdego kierowcy. Drogowcy potrafią zmienić dwukierunkową ulicę w jednokierunkową, z dnia na dzień. Korki w większych miastach tworzą się w ciągu kilku minut. Uczestnicy ruchu drogowego reagują na utrudnienia stresem i często przyspieszają aby nadrobić stracony w korku czas. Jednocześnie służby miejskie, wiejskie, nadzór i policja starają się zniechęcić do używania samochodu, stawiając ograniczające znaki drogowe i ogromne ilości punktów pomiaru prędkości. 

Kierowcy mogą przeciwstawić się tym represjom, korzystając z systemów nawigacyjnych z powiadomieniami o zagrożeniach on-line.

3

Yanosik

A może „Yanosik”?
Powstał jako bezpłatny program dla sfrustrowanych mandatami kierowców. Dostarcza online informacje o stojących „misiach” i innych amatorach przydrożnych pomiarów prędkości. Obecna wersja pozwala korzystać z pełnej funkcjonalności nawigacji GPS. Sygnały dźwiękowe i graficzne ostrzega przed wypadkami, radarami, samochodami nieoznaczonymi i innymi wydarzeniami losowymi na dziurawych polskich jezdniach. Lektor udziela wskazówek, jak należy jechać. Sam system nawigacji sprawuje się dobrze, ale niektóre wybory systemu mogą być najmniej optymalne. Komunikaty nawigacyjne są podawane przez lektora w bardzo klarowny sposób. Również system zgłoszeń jest intuicyjnie zaprojektowany.

Yanosik001Yanosik002

 

Niestety ta aplikacja miewa gorsze chwile. Poruszając się po Warszawie można zauważyć problem z ulicami w Centrum miasta, proponowana przez „Yanosika” droga prowadziła przez remontowane, zablokowane ulice. Aplikacja kilkukrotnie wskazywała drogę bez publicznego dostępu (drogi osiedlowe na Tarchominie). W trakcie podróży przez Warmię zaproponowana trasa przebiegała leśnym, nieużywanym duktem. W okolicach podwarszawskiej Wilgi podróż zaproponowaną przez system trasą skończyła się wielogodzinnym odkopywaniem samochodu, który utknął w piachu, w środku lasu. Najmniej przyjazne dla użytkowników bywają wyłączenia systemu, uniemożliwiające korzystanie z nawigacji i ostrzeżeń.

 Yanosik003Dane o punktach pomiaru prędkości w systemie Yanosik są dodawane głównie przez użytkowników. Stare punkty pomiaru oraz atrapy nadal są widoczne podczas podróży. 

 

Waszym zdaniem

wilanow01

A ja używam Nokia Maps w wersji na N8 (czyli zdaje się OVI). I jest dobrze.

janbart00

Witam
Ja osobiście korzystam z płatnej nawigacji SIGIC i pomimo kilku jej ułomności jestem z niej bardzo zadowolony. Za ok. 120 PLN mam bezterminową licencje na użytkowanie programu i aktualizacje map na całą europę. Myślę, że to na zatłoczonym polskim rynku nawigacyjnym jest niezła propozycja.
Automapa jest owszem niezła, ale niestety droga.
Yanosik spisuje się też nieźle, ale często zgłaszane przez użytkowników zdarzenia (radary, kontrole, niebezpieczne miejsca) nie potwierdzają się w rzeczywistości.
A od dziś mam darmową nawigacje od ORANGE (Smart plan multi II) i od jutra zaczynam testy. Z tego co się do tej pory zorientowałem to jest także opcja zgłaszania zagrożeń dla kierowcy - podobnie jak w Yanosiku lub Ryśku. Ale ta funkcja będzie działać poprawnie w zależności od ilości aktywnych użytkowników. Zobaczymy.
Pozdrawiam
Janusz

janbart00

Mapy oferowane przez NOKIA były OK, ale już dawno rozstałem się z tym producentem i nie mam aktualnych doświadczeń.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.