Nitka czy irygator?

Czy można zastąpić nić dentystyczną?

Adam Kwiatkowski
Nitka czy irygator?

Oglądając filmy i programy produkcji USA, to co zwraca uwagę, to piękne zęby uczestników programów, aktorów. Wysoka kultura higieny jamy ustnej do europejskiego kina, a w szczególności do produkcji z naturszczykami, rodzimej produkcji, jeszcze nie dotarła, a szkoda. 

W walce o zdrowe zęby skutecznym orężem jest zwykła nitka dentystyczna, ale jeszcze lepsze efekty może przynieść stosowanie zaawansowanych technologicznie wynalazków. 

0

Co zamiast nici dentystycznej?

Nić dentystyczna ma niemal dwieście lat, pierwszy propagator stosowania nici do higieny zębów pochodził z Nowego Orleanu. Dentysta Levi Spear Parmly rekomendował swoim pacjentom stosowanie jedwabnej nici jako sposobu dbania o higienę. Zmiany, które objęły produkcję nici dentystycznych, do niedawna, koncentrowały się na zmianie materiału, z której wykonana jest nić, pokrywaniu jej woskiem, związkami antyseptycznymi. Również opakowania ulegały zmianie, ale sposób użytkowania oraz filozofia nie zmieniła się od dwóch wieków.

Nić dentystyczna pomaga oczyścić przestrzenie między zębowe, do których nie docierają skutecznie włókna szczoteczki. Nasączona środkiem bakteriobójczym, nić czyści najtrudniej dostępne miejsca w jamie ustnej. Do prawidłowego wykonania zabiegu należy przygotować zęby, nić i dużo cierpliwości. Pierwszy kontakt z nicią kończy się najczęściej krwawieniem dziąseł. Jest to nieprzyjemny, ale normalny efekt uboczny. 

Jak pozbyć się dyskomfortu, który wiąże się ze stosowaniem nici dentystycznych? Odpowiedź na to pytanie przyświecała wynalazcom irygatorów. Woda ze zbiornika jest przepompowywana do specjalistycznej końcówki. Strumień skierowany na zęby wypłukuje jamę ustną. Dodatkowo wiele irygatorów posiada możliwość pracy pulsacyjnej, rozpryskując wodę szerokim wachlarzem lub spiralnym rozproszonym strumieniem. 

  

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.