Pomagamy wybrać tani i dobry telewizor

Rozmowa z Wiesławem Kowalczykiem, ekspertem od telewizorów z firmy LG

Adam Kwiatkowski
Pomagamy wybrać tani i dobry telewizor

Telewizor to urządzenie, które ma pracować wygodnie i bezawaryjnie przez lata. Zadaliśmy pytanie, "Jak wybrać solidny sprzęt do domu?" ekspertowi, Wiesławowi Kowalczykowi, Sales & Technical Training Managerowi z firmy LG

12

Czy za 1500 zł można znaleźć dobry telewizor?

Zdecydowanie tak. Na pewno nie będzie to telewizor o oszałamiającej przekątnej, ale biorąc pod uwagę ostatnie promocje, można znaleźć telewizor 42 calowy już za 1200 zł. A 42” to przekątna ekranu, który sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach, czyli telewizor, który doskonale pasuje do większości mieszkań.

Nieduże pomieszczenia, to jakie? W jakiej odległości najlepiej oglądać telewizję?

Na optymalną odległość od telewizora ma wpływ jakość sygnału docierającego do telewizora. Jeżeli mamy telewizor to Full HD i odtwarzamy na nim materiały jakości Full HD, w takiej sytuacji odległość widza od telewizora (42”- przyp. red.) powinna wynosić około 2 - 2,5 metra. Jeżeli źródło sygnału jest słabsze, np. SD albo HD obraz będzie sprawiał tym lepsze wrażenie, im dalej usiądziemy od telewizora. Obecnie to jakość odtwarzanego obrazu ma największe znaczenie przy określaniu odległości, z której powinien być oglądany film czy program. Porządna telewizja kablowa lub satelitarna z kanałami HD, albo nawet naziemna z kanałami HD, warto je oglądać z bliska.
Przy wybieraniu telewizora – im większa przekątna, tym lepiej, bo wrażenia z oglądania filmów, programów publicystycznych czy zmagań sportowców będą zdecydowanie lepsze, niż na mniejszym ekranie.  

Decydując się na telewizor powyżej 50” i mając ograniczony budżet? Na co należy zwrócić uwagę?

W: Obecnie można podzielić telewizory na trzy kategorie. Telewizory które mają rozdzielczość UHD, Full HD (w rozdzielczościach powyżej 40” inne rozdzielczości nie występują) i HD Ready – ale takie są tylko telewizory o przekątnej ekranu nie przekraczającej 32”. Najważniejszą różnicą pomiędzy telewizorami powyżej 50” jest to, czy telewizor ma być SMART czy nie. Jeżeli telewizor jest wykorzystywany wyłącznie do oglądania telewizji, nie ma potrzeby kupować zaawansowanego technologicznie odbiornika z funkcjami SMART. Natomiast, jeżeli chcielibyśmy korzystać z serwisów VoD z internetu to odbiorniki SMART są najlepszym sposobem na wygodne korzystanie z takich internetowych baz filmów i programów. Oczywiście można podłączyć do telewizora komputer, ale nie jest to optymalne rozwiązanie. Telewizory SMART pozwalają na bezpośrednie podłączenie do internetu i korzystanie z różnych aplikacji.

Zwróciłeś uwagę na rozwiązania SMART, czy LG ma w swojej ofercie usługi dedykowane klientom z telewizorami LG SMART?

Mamy w swojej ofercie aplikacje YouTube, mamy również Ipla…

Czy są również aplikacje dedykowane dla użytkowników telewizorów LG?

Mamy! Dla klientów, którzy zakupili telewizory 4K oferujemy dostęp do bogatej biblioteki kilkudziesięciu filmów, które są przesyłane strumieniowo w jakości 4K.

Wracając do telewizora, na co jeszcze powinien zwrócić uwagę osoba przygotowująca się zakupu? Już wie, jakiej wielkości telewizor chce lub może zainstalować w domu, co jeszcze jest ważne?

Mężczyźni zwracają głównie uwagę na funkcjonalność i zastosowane rozwiązania techniczne. Ale ostatnio coraz więcej osób podejmuje decyzję o zakupie sprzętu RTV na podstawie jego wyglądu. Szczególnie istotne jest to dla pań, które chcą, aby wygląd telewizora nie raził w pięknym wnętrzu. Dlatego nie mniej istotny od pozostałych czynników przy wyborze telewizora jest jego wzornictwo. W sprzedaży znajdują się telewizory z „konwencjonalną” ramką, która ma kilkadziesiąt lub kilkanaście milimetrów. W ofercie są również telewizory które przyjęło się nazywać bezbramkowymi – np. LG Cinema Screen Design. To ekrany otoczone cieniutką, często nie przekraczającą milimetra, obwódką z, np. aluminium.
Kolejny istotny element, na który należy zwrócić uwagę to zużycie energii elektrycznej, niezbędnej do działania telewizora. Urzędnicy UE bardzo pomogli konsumentom nakazując umieszczenie na etykietach energetycznych wszystkich niezbędnych informacji, wraz z klasą energooszędności produktu. Telewizory pracują po kilka godzin w ciągu dnia, dlatego warto wybierać takie matryce, które pobierają najmniej prądu. Na etykietach umieszczono uśrednione roczne zużycie energii elektrycznej, co powinno wpłynąć na wybór telewizora.

Wspomniałeś o matrycy, na co zwracać uwagę?

W sprzedaży oferowane są telewizory z różnymi typami matryc. W ofercie LG najważniejsze są telewizory z matrycami IPS (In-Plane Switching). Te matryce, w porównaniu do matryc VA (Vertical Aligment) lub TN (Twisted Nematic), mają ogromną przewagę pod względem szerokości kąta patrzenia. IPS jest zaprojektowana z myślą o telewizorach i docenią ją rodziny, które lubią oglądać filmy w szerszym gronie. Kąty w IPS sięgają nawet 178 stopni.
Obecnie produkowane IPS to matryce, które mają szybki czas reakcji. Smużenie jest zredukowane do minimum. Kolejna zaleta matryc IPS to doskonała jakość kolorów, doceniają ją profesjonaliści, graficy i fotograficy.
Oprócz szybkości i szerokiego kąta patrzenia, przy wyborze telewizora należy zwrócić uwagę na współczynnik płynności obrazu, który jest podawany przez producenta. Niestety nie zawsze jest to wyraźnie zapisane w dokumentacji. Należy poprosić sprzedawcę, aby dostarczył informacji o tej wartości.

Czym jest współczynnik płynności?

Na współczynnik płynności obrazu ma wpływ kilka elementów. Ważne jest fizyczne skanowanie matrycy, ale to tylko część składowa współczynnika. W wielu nowoczesnych telewizorach zastosowano rozwiązanie poprawiające płynność obrazu, w telewizorach LG jest to Motion Clarity Index albo Ultra Clarity Index.
Powszechnie wartość współczynnika podawana jest w hercach, ale nie zawsze wielkość podana przez producenta odpowiada faktom. W niektórych folderach reklamowych można znaleźć informacje, że telewizor ma matrycę 600 Hz, co mija się z rzeczywistością. Fizyczne skanowanie matrycy powinno być podawane w hercach, ale nie jest tożsame z częstotliwością współczynnika poprawy płynności. Gdy telewizor, który ma faktyczne skanowanie matrycy 50 Hz, w folderze reklamowym promowany jest jako 600 Hz, to wyraźny znak, że producent wprowadza klienta w błąd, bowiem maksymalna częstotliwość odświeżania matrycy LCD wynosi 200 Hz albo 240 w systemie NTSC. Wszystkie wartości podane jako wyższe należy uznać, że są częstotliwościami współczynnika poprawy obrazu.
Kolejne ważne elementy przy wyborze telewizora, to te, wpływające na dynamikę obrazu, czyli zaciemnienie za matrycą i ilość stref wygaszania za obrazem, które mogą być kontrolowane przez telewizor. Nie mniej ważne są procesory odpowiedzialne za możliwości audio i wideo telewizora. Połączenie tych wielu elementów składa się na współczynnik poprawy obrazu.

Na co zwrócić uwagę i o co zapytać sprzedawcę?

Częstotliwość matrycy, współczynnik poprawy obrazu, możliwości SMART, ale należy też poprosić o zademonstrowanie sposobu sterowania telewizorem. Menu telewizora musi być intuicyjne. Wielu producentów SMART TV stosuje skomplikowane układy interfejsu. W przyszłości utrudni to użytkowanie funkcji dodatkowych telewizora. Dlatego podczas prezentacji w sklepie należy poprosić o pokazanie, w jaki sposób wejść do aplikacji, przeglądarki internetowej, w jaki sposób poruszać się po tym menu. My promujemy sterowanie za pomocą pilota, który odwzorowuje ruch ręki, innym sposobem komunikowania się z telewizorem to sterowanie głosowe – ale to ma bardzo ograniczoną listę komend.

W związku z tym, czy  w najbliższej przyszłości pozbędziemy się pilotów?

Na pewno nie, jeszcze przez długi czas będziemy musieli korzystać z pilotów zdalnego sterowania. Do sterowania głosowego potrzeba dobrych warunków akustycznych.

Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę kupujący?

Na liczbę wejść. Obecnie odchodzi się od złącza EURO, z powodzeniem zastępuje je HDMI i większość urządzeń peryferyjnych podłącza się do telewizora właśnie przez ten port. Telewizor powinien mieć kilka gniazd, które pozwolą na podłączenie przynajmniej 3-4 wejść HDMI. Przydatne jest również gniazdo USB, najczęściej wykorzystuje się  je do odtwarzania filmów i zdjęć z pamięci flash.
Zakup telewizora to inwestycja na kilka lat. Dlatego warto czasami wydać trochę więcej, aby kupić jak najlepsze urządzenie, które będzie dobrze służyło, nie tylko za rok, ale również za kilka lat. 

Wiesław Kowalczyk, Sales & Technical Training Manager w LG Electronics Polska. Od ośmiu lat prowadzi szkolenia i prezentacje nowych produktów koreańskiego producenta. Zawodowo telewizorami zajmuje się od 2000 r. 

Waszym zdaniem

awalag00

Bardzo czytelna i zrozumiała porada.

alfred.kapone00

Ja kupiłem jakiś czas temu 32 '' smart tv Philipsa za ok 1500zł i jest to totalna porażka! Właściwie z funkcji smart tv nie da się korzystać bo kończy się to rozstrojem nerwowym. Ciągle się youtube ciągle się zawiesza a z przeglądarki www w ogóle nie da się korzystać, bo po wyświetleniu jakiejś strony nie ma jak po niej nawigować. Pisałem kilka razy do Philipsa na kontakt podany na stronie ale zero odzewu. Myślałem może że będą jakieś aktualizacje oprogramowania, które tv ponoć ściąga automatycznie, ale minęło już kilka miesięcy i nic z tego. Dodam że w podobnym czasie znajomy kupił 46 '' Philipsa i jest to samo! Tak więc jak ktoś rozważa kupno smart tv Philipsa to polecam omijać szerokim łukiem!

krypta8800

ja osobiście polecam LG SMART. mam 42 cale 650S, po zmianie neostrady, na lte zasuwa ładnie .

x dex00

Co za bełkot.... nastepnym razem jak bedziecie radzic jaki tv kupic to zrobcie wywiad z niezaleznym expertem. P.S. ciekawe ile LG musialo zaplacic za ten artykul.

sztefan100

"...dostęp do bogatej biblioteki kilkudziesięciu filmów, które są przesyłane strumieniowo w jakości 4K." Powalające

pochala00

kryptoreklama telewizorów LG.Dziwne że nikt nie zwrócił na to uwagi.

jarek196600

"Urzędnicy UE bardzo pomogli konsumentom" .... Dziękuję!

jarek196600

"Na co klienci powinni zwrócić uwagę"? Koniecznie na obudowie TV muszą być umieszczone 2 literki L oraz G

nowikkk199000

Jeśli szukasz najlepszego w swojej klasie TV zajrzyj koniecznie na cyfrowedomy.pl. Nasz sklep oferuje szeroki wybór doskonałych produktów wiodących marek. Naszym kluczowym punktem w ofercie są wysokiej klasy niemieckie telewizory LOEWE zdobywające coraz większe uznanie na rynku. Prezentowany przez nas asortyment daje możliwość urządzenia domu w pełni profesjonalny, nowoczesny sposób.

Zapraszamy do naszego sklepu,
cyfrowedomy.pl

madzia.laniska00

od 900 zł można już coś znaleźć. W media expert jest teraz czyszczenie magazynów i wyprzedają kupę sprzętu i to wcale nie jakiegoś badziewia.

piterrro198800

Nie dziwi mnie fakt, że w końcu ktoś wspomniał o tym, że telewizory LG są atrakcyjne cenowo. Wystarczy wejść na stronę producenta http://www.lg.com/pl/telewizory albo porównanie telewizorów by dojść do tego samego wniosku. Sam posiadam telewizor tej marki i sobie chwalę.

embiel2200

Posiadamy w domu telewizor tej marki i jesteśmy bardzo zadowoleni. Przystępna cena adekwatna do jakości.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.