Pralka ładowana od góry czy z przodu?

Jak wybrać najlepszą pralkę? Sposób otwierania jest kluczowy!

Krzysztof Pojawa
Pralka ładowana od góry czy z przodu?

Czy lepsza jest pralka ładowana od przodu czy od góry? Bez odpowiedzi na to pytanie może okazać się, że przywieziona właśnie do domu pralka nie tylko nie spełnia naszych oczekiwań - to jeszcze względnie dobry przypadek - ale też możemy nie dać rady odpowiednio jej ustawić tam, gdzie chcieliśmy?
A więc czy lepiej wybrać pralkę ładowaną od góry, czy z przodu? Pokazujemy, jak podjąć właściwą decyzję.

4

Indywidualne preferencje dotyczące sposobu otwierania i ładowania pralki są oczywiście bardzo ważne, jednak istotne jest, żeby kupując nową pralkę podjąć tę decyzję w oparciu o racjonalne argumenty, a nie tylko to, co nam się podoba. Żeby poznać te argumenty, w pierwszej kolejności należy poznać najważniejsze różnice między pralkami ładowanymi od góry, a tymi, których drzwiczki otwierają się do przodu. A więc jakie to różnice?

 • Wymiary
  Wielkość praktycznie identycznych pod względem technicznym pralek, różniących się jedynie sposobem ładowania, będzie kompletnie inna. Pralki z drzwiczkami z przodu mogą być nieco niższe, choć tu różnica będzie bardzo niewielka. Jednocześnie ze względu na inne ustawienie bębna będą zdecydowanie - o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów - szersze. Jako przykład weźmy dwie bardzo zbliżone technicznie pralki Whirlpool, obie o ładowności 5 kg. Pierwsza z nich, model AWS 51212, to otwierana od przodu pralka o wymiarach 84,5/59,5/45 cm. Drugim przykładowym modelem jest Whirlpool AWE 50210, czyli otwierana i ładowana od góry pralka, której wymiary wynoszą 90/40/60 cm.
  Widzimy więc wyraźnie, że pralka ładowana od frontu, pomimo iż charakteryzuje się tą samą pojemnością i porównywalnymi parametrami technicznymi, jest o 5,5 cm niższa i nieco płytsza, za to różnica w szerokości wynosi prawie 20 cm. 
  Od wybranego sposobu ładowania pralki zależy więc przede wszystkim możliwość jej ustawienia w wybranym pomieszczeniu. Jako, że pralki najczęściej ustawiane są w łazienkach, a te - zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach - potrafią zaskakiwać, niestety negatywnie, swoją powierzchnią, należy bardzo dokładnie wymierzyć miejsce, w którym nowa pralka ma zostać ustawiona i na tej podstawie decydować, czy wybieramy pralkę otwieraną od góry czy z przodu. Może się bowiem okazać, że tak naprawdę nie mamy żadnego wyboru, a jedyną pralką, jaka się w naszej łazience zmieści, jest ta z drzwiczkami umieszczonymi na górze.

 • Wygoda eksploatacji
  Jeżeli jednak okaże się, że mamy miejsce zarówno na pralkę ładowaną od góry, jak i na szersze urządzenie z drzwiczkami z przodu, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze, powinniśmy uświadomić sobie istotne różnice dotyczące sposobu i wynikającej z niej wygody użytkowania. Na korzyść pralek z ładowaniem frontowym przemawia praktycznie zawsze - oczywiście przy zbliżonej pojemności - większy otwór bębna. Łatwiej więc będzie wkładać, a przede wszystkim wyjmować pranie z urządzenia. Z drugiej strony ten tym pralek wymaga mocnego pochylania się lub kucania za każdym razem, kiedy chcemy załadować bądź wyciągnąć tkaniny. 
  Musimy więc zastanowić się, który z minusów obu rozwiązań jest dla nas mniej bolesny. Czy nieco mniej wygodne ładowanie i opróżnianie pralki (drzwiczki z góry), czy większe obciążenia kolan i kręgosłupa (drzwiczki z przodu).

  od frontu
 • Cena
  Poza wymiarami i wygodą użytkowania pralek jest jeszcze jedna kwestia, która dla wielu osób może być kluczowa. W zdecydowanej większości przypadków pralki z górnym ładowaniem będą o kilkadziesiąt do nawet kilkuset złotych droższe od porównywalnych modeli z drzwiczkami z przodu. W przypadku przedstawionych przez nas dwóch bardzo zbliżonych pralek Whirlpoola różnica w cenie to - w zależności od sklepu - od 40 do 100 złotych na korzyść modelu otwieranego od frontu. Może nie jest więc ona porażająca, ale znakomicie obrazuje regułę, od której na rynku spotkamy jedynie bardzo nieliczne wyjątki. Dodatkowo wymienione wymienione modele należą do niezbyt drogich urządzeń - możemy kupić je  za około 1000 złotych. W przypadku pralek z wyższej półki również różnica w cenie pomiędzy modelami różniącymi się sposobem ładowania będzie odpowiednio większa.

Jak widzicie, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest pralka ładowana od góry, czy może z przodu. Wystarczy jednak wziąć pod uwagę trzy przedstawione przez nas kwestie, żeby samemu móc na nie odpowiedzieć, i żeby była to odpowiedź całkowicie indywidualna i zgodna z naszymi rzeczywistymi potrzebami i możliwościami.

Waszym zdaniem

kayron00

Dla kogo jest ten tekst tak naprawdę ? Po pierwsze napisane tu są same oczywistości, które chyba sądzę ogarnia każda pani domu. Po drugie są inne aspekty wyboru pralki nie wiem czy nawet nie ważniejsze, jak niezawodność (awaryjność), oferowane funkcje (w sensie ich faktycznej przydatności), sposób pobierania i oddawania wody, no bo która pani domu chce stać z wiaderkiem obok pralki, w końcu energożerność.
A tak chyba prawdę mówiąc do dziś najlepsza jest "Frania", pasuje do każdej łazienki, nie ma się co zepsuć, a jak nawet, to każdy ogarnięty trochę Pan domu to naprawi :).

krzysztof.pojawa00

Nie każda pani jest panią domu, część osób dopiero przymierza się do tej funkcji ;) A pytanie, czy wybrać pralkę ładowaną od góry czy z przodu jest - może trochę wbrew pozorom - dość częste. I oczywiście nie jest to jedyny aspekt, może nawet nie jest najważniejszy, ale jest jednym z kilku, przed którymi staje każdy, kto pralkę chce kupić.
Oczywiście można by napisać wielki poradnik, w którym wyjaśni się każdą kwestię, ale naszym zdaniem lepiej jest zająć się każdym pytaniem wchodzącym w zakres "jak wybrać pralkę" osobno :)

wscieklykamilek00

My zdecydowaliśmy się na pralkę ładowaną od góry z uwagi na wielkóść łazienki. Łazienka jest bardzo mała tak więc tradycyjna pralka zajmowałaby w niej za dużo miejsca. Candy to dobra firma w niższej grupie cenowej. Pralki nie są drogie ale podoba mi się w niej dużo funkcji. Opóźnienie startu prania, krótkie programy ( na przykład na 40 minut w przypadku mniej zabrudzonych ubran) .
Jest to już nasza druga pralka tej marki. Kupiliśmy pod wpływem doświadczeń z pierwszą,która była mało awaryjna i padla po 13 latach użytkowania.

piotrekbenet4400

Nie ma większej róznicy. U nas pralka stoi w kuchni bo mamy bardzo małą łązienkę. Zdecydowaliśmy się tak więc na sprzęt ładowany od przodu. Jest to pralka typu slim tak wiec nie było problemu z zabudowaniem Firma Candy bo jako jedyna firma oferowała pralki, które przy niewielkiej grubości miały sensowną pojemność. NIektóre firmy oferują pojemnosć 4-5 kg co jest moim zdaniem bez sensu. Nasza Candy przy grubości 47 cm mieści aż 8 kg prania. Ma sporo sensownych programów oraz jak do tej pory nie psuje się.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.