Robot w domu, nie tylko do sprzątania

Roboty w domu. Może trafią również do twojego?

Adam Kwiatkowski
Robot w domu, nie tylko do sprzątania

Pomysł na mechanizm, który przejmie najbardziej nielubiane obowiązki człowieka był motorem napędzającym rozwój cybernetyki i automatyki. Dziś ludzie są bardzo bliscy przekazania wielu swoich obowiązków robotom. Wiele z nich to genialne wynalazki, które zadbają o nas w domu i poza nim. Sprzątają, koszą, czyszczą rynny i okna. Warto zastanowić się nad zakupem takich pomocników.

1

Robot Home Assistant wykonuje proste czynności, na razie. Japoński pomysł na domowego asystenta ma czyścić podłogi mopem na kiju, wycierać kurz z mebli, zmywać naczynia i prać. Można go również wykorzystać do przesunięcia mebli. Byle nie nazbyt ciężkich. Robot wyposażony jest w pięć kamer i czujników laserowych oraz w trzy pary ramion. każda do innej czynności. Porusza się na kołach i zajmuje całkiem sporo miejsca - w podstawie ma około pół metra kwadratowego.

Robot Home Asistant

Zupełnie inne zadanie postawiono przed niewielkim robotem – zabawką Pleo. Zrobotyzowany dinozaur to alternatywny szczeniak, kociak lub inne zwierzątko. Podobnie jak żywego psa, kota lub chomika, jego zadaniem jest nauka odpowiedzialności, zapewnienie interaktywnej rozrywki i rozwój empatii opiekuna. Dinozaur to kształt dla dzieci, ale są również foki. W Holandii i Japonii przeprowadzono doświadczenie, dzięki któremu udowodniono, że starsze, samotne osoby miały znacznie lepsze samopoczucie i były zdrowsze, mając pod opieką takie sztuczne zwierzątko.

Pleo

Waszym zdaniem

bartolszak00

Ten pierwszy robot niezwykle przypomina sprzątaczkę Jetsonów ;)

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.