Telewizja - od początków po DVB-T

Telewizja bez tajemnic

Marek Kowalski
Telewizja - od początków po DVB-T

Koniec analogowego przesyłu sygnały telewizyjnego stał się faktem. Niektórzy mieszkańcy naszego kraju już nie mają dostępu do analogowych transmisji, wkrótce czeka to wszystkich pozostałych. Czy jesteś gotowy na cyfrową telewizję? Czy wymaga ona dużych nakładów finansowych? W artykule znajdziesz odpowiedzi nie tylko na te pytania.

0

Kilkadziesiąt lat spokoju - epoka analogowej transmicji

Polska jako kraj szczególnie mocno dotknięty zniszczeniami wojennymi na uruchomienie transmisji telewizyjnej musiał czekać jeszcze ładnych kilka lat. Po raz pierwszy Polacy mogli obejrzeć swój własny program telewizyjny w październiku 1952 roku, w dzień poprzedzający wybory do sejmu. Jednak właściwy start polskiej telewizji - oczywiście przesyłanej metodami analogowymi - należy uznać datę 1 luty 1961 roku. Od tego dnia rozpoczęto regularną transmisję popularnej "jedynki", czyli Programu 1. Telewizji Polskiej.

Telewizor Wisła

Pierwszy, wyprodukowany w Polsce (1955 rok) telewizor "Wisła", wzorowany był na konstrukcji radzieckiej (foto: Adam Kliczek; Wikipedia; licencja CC-BY-SA-3.0)

Telewizor w owym czasie był dobrem luksusowym. Widoczny na powyższym zdjęciu model "Wisła" miał niewielki ekran o przekątnej 12 cali (tak, ok. 2 cale większą od dzisiejszych tabletów), solidną, drewnianą obudowę, wyświetlał czarno-biały, śnieżący obraz kiepskiej jakości i... wprawiał w zachwyt ówczesnych telewidzów.

Choć pierwsze odbiorniki były tak odległe od tych dostępnych dziś, to do czasu zupełnego wyłączenia analogowej transmisji właśnie sposób przesyłu informacji od nadawcy do odbiornika stanowił cechę wspólną tych obu, jakże różnych epok w rozwoju telewizji.

Nie będziemy tutaj dokładnie objaśniać technicznych szczegółów dotyczących analogowej transmisji sygnału telewizyjnego, istotne jest tylko to, że praktycznie od czasu pierwszej emisji programu telewizyjnego, aż do pojawienia się w Polsce telewizji cyfrowej sposób nadawania programów telewizyjnych się nie zmienił. Oczywiście to pewne uproszczenie, bo w historii telewizji analogowej pojawiały się pewne zmiany, np. przejście z systemu SECAM na PAL w roku 1995, czy wprowadzenie w roku 1994 transmisji sygnału telewizyjnego TVP z fonią NICAM, ale nie wymagały one takich zmian po stronie operatorów i odbiorców, jak proces zachodzący obecnie - zmiana sygnału analogowego na cyfrowy.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.