W tych branżach Polska jest potęgą!

Przegląd sprzętu RTV i AGD produkowanego w Polsce i przez polskie firmy

Krzysztof Pojawa
W tych branżach Polska jest potęgą!

Zachodnia Europa, Stany Zjednoczone i Azja – większość z nas sądzi, że sprzęt RTV i AGD pochodzi właśnie z tych rejonów świata. Mało kto jednak wie, że to właśnie w Polsce produkuje się znaczną część sprzętu dostępnego w sklepach, co roku polskie fabryki opuszcza około 12 milionów sztuk urządzeń z samej tylko branży AGD.
I choć w dużym stopniu są to produkty z sygnaturami zachodnich lub azjatyckich marek, to coraz więcej urządzeń, które widzimy na półkach sklepowych, jest też produkowanych przez „rdzennie polskie” firmy.

13

Galeria polskich produktów - Samsung

Otwarta w 2012 roku w podpoznańskich Wronkach fabryka firmy Samsung produkuje co 15 sekund nową pralkę Samsung Eco Bubble a co 18 sekund – nową lodówkę z serii Grand. Jej docelowa wydajność to 2 miliony sztuk sprzętu rocznie. Większość produkcji przeznaczona jest na eksport do ponad 70 krajów a na każdym opuszczającym linię produkcyjną urządzeniu umieszcza się dużą naklejkę z napisem „wyprodukowano w Polsce”.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak produkuje się sprzęt AGD, przeczytajcie nasz reportaż reportaż z fabryki Samsung we Wronkach.

Waszym zdaniem

MATSILVER00

Bo polska to kraj montowni np woodward w niepołomicach.

mantyka00

Co to są "płyty grzeczne"?

dyletant00

Do wszystkich klientów LG! Jakiś czas temu polski oddział koncernu LG udostępnił w Internecie dane kontaktowe osób, które za pośrednictwem ich strony www zgłaszały pytania do koncernu, w tym - imiona, nazwiska, adresy, numery telefonów, adresy email.

krzysztof.pojawa00

@Matsilver - pokazaliśmy w tym tekście, że w Polsce są nie tylko montownie. @Mantyka - płyty grzeczne to, w odróżnieniu od płyt niegrzecznych, takie płyty, które zachowują się poprawnie - nie parzą, nie wyłączają się nieproszone czy nie podmieniają zupy pomidorowej na ogórkową, kiedy nikt nie patrzy ;) A na poważnie - głupi błąd, już poprawiony. Dzięki za zwrócenie uwagi.

pjoz00

Fajny artykuł, mimo że brakuje informacji o kilku producentach, np. Funai w Nowej Soli, TPV w Gorzowie Wlkp czy Whirlpool we Wrocławiu. Pozdrawiam

szorhabor00

Produkty MPM w pełni polskie? Wolne żarty. Firma nie posiada w kraju żadnego zakładu produkcyjnego mimo że szczyci się że jest producentem. Czasy się zmieniły w kraju nie opłaca się nic produkować wiec prawie 100% produkcji pochodzi z importu z Chin, Turcji i Białorusi oraz od jednego wytwórcy z kraju. Żelazka czy maszynki do czyszczenia ubrań- Chiny, pralki- Białoruś, lodówki- Białoruś, Chiny, płyty grzewcze, kuchenki mikrofalowe- Chiny, okapy- Polska, nawilżacze powietrza i klimatyzatory przenośne oraz split - Chiny, widoczny na zdjęciu odkurzacz - Turcja (http://www.senur.com.tr/).

astaroth62600

Chcecie wesprzeć rodzimy przemysł i nie narzekąć ,że u nas tylko montownie zapraszam http://www.indiegogo.com/projects/help-us-to-complete-ultra-light-airplane-project-70-procent-ready/x/4644440 od wielu miesięcy staramy sie zdobyć dodatkowe środki budujemy POLSKI samolot dla polaków !

andrzejt195000

jesteśmy jedną wielką montownią i nic ponadto.

krzysztof.pojawa00

@Pjoz - zdaję sobie sprawę, że nie umieściłem tu wszystkich producentów, którzy robią sprzęt "made in Poland". Gdyby zrobić to w jednym tekście, trzeba by wydać książkę :) Ale stopniowo będziemy prezentować kolejnych rodzimych producentów :) @Szorhabor - MPM posiada zakłady produkcyjne w Szczytnie. @Andrzejt1950 - nie jest to prawdą, spora część opisywanego tu sprzętu to polskie projekty, nie tylko polski montaż.

szorhabor00

@krzysztof.pojawa. MPM owszem posiada filie w Szczytnie która zajmuje się wyłącznie naprawami gwarancyjnymi drobnego sprzętu, co z produkcją nie ma żadnego związku. Owszem kiedyś wytwarzali najprostsze modele czajników sygnowane swoja marka lub marką córką "Smile" oraz odbywał się montaż robota Kasia ale od kiedy produkcja w kraju stała się nieopłacalna ich "produkcja" to głownie import. Jeśli twierdzi Pan że w Szczytnie jest coś produkowane bardzo proszę o dowód.

seether66600

Dla mnie to zestawienie to w ogóle jest jakieś do 4 liter. Napisano o MPM Produkt - a nie ma wzmianki o Zelmerze. Chociaż produkty MPM są bez porównania do Zelmera. No i skąd tu Manta? Przecież oni wszystko kupują w Chinach, nie produkują. A pisanie, że ich towary są dobre jakościowe lub porównywalne z innymi w tych cenach to tez śmiech na sali. Nie wspominając już o ich serwisie, gdzie ludzie reklamują np. czajniki bo śmierdzą plastikiem i wody się z niego nie da pić. A serwis co? Czajnik sprawny;) Albo przecieka - serwis też twierdzi, że sprawny. Zarówno produkty Manty jak i ich serwis to największe dziadostwo z jakimi miałem do czynienia.

krzysztof.pojawa00

@Szorhabor - sam Pan mówi, że produkcja MPM to, cytuję, "głównie import". Więc jeśli głównie, to nie wyłącznie. Po drugie, nie do końca jest to sensu stricte import, dokładnie rzecz biorąc, jest to zlecanie produkcji to fabryk zlokalizowanych w innych krajach. Oczywiście, potem są one sprowadzane do Polski, więc to może być uznane za import, nie jest to jednak kupowanie gotowych produktów i tylko ich oklejanie logo MPM. Druga rzecz, czyli to Szczytno. No cóż, generalnie uważam, że informacje, jakie udostępnia publicznie jedna czy druga firma nie są raczej wyssane z palca ;) Ale kto wie, może przeprowadzę w tej sprawie śledztwo i sprawdzę zakład w Szczytnie ;) @Seether666 - mówiłem już, że nie da się wszystkich producentów upchnąć w jednym tekście, ale że będą oni prezentowani stopniowo. A co do Manty - telewizory tej firmy są produkowane w fabryce Flextronics w Łodzi.

serwisant00

Producentem może obecnie zostać każdy. Wystarczy wejść na odpowiednią chińska stronę internetową, dokonać zakupu kontenera dziadostwa wraz z papierami, zatroszczyć się o to by spełniały podstawowe wymagania naszego kraju i wio hulaj dusza piekła nie ma, kto się nabierze tego strata, gwarancja to fikcja, potem produkt się wycofa i odeśle do wytwórcy i po sprawie. Dzięki takim producentom urzędy nadzoru (WiiH, PiH, UoKIK) mają co robić, dostają dotacje i wykazują skuteczność w działaniu.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.