Wybieramy klimatyzację - poradnik

Remedium nie tylko na upały

Krzysztof Pojawa
Wybieramy klimatyzację - poradnik

Przed nami lipiec i sierpień, dwa najgorętsze miesiące w roku. Kiedy temperatura w słońcu przekracza 50 stopni Celsjusza, a w cieniu jest nie niższa niż trzydzieści, także w naszych domach i mieszkaniach powietrze staje się nie do wytrzymania.
Chyba nie ma osoby, u której zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa, nie powoduje znacznego spadku wydajności pracy lub pogorszenie samopoczucia. Zbyt długie przebywanie w bardzo nagrzanych pomieszczeniach może spowodować także poważne problemy zdrowotne. W jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem?

7

Wstęp

Podczas upałów oczywiście przede wszystkim należy pić dużo płynów – najlepiej wody lub naturalnych soków. Rozwiązanie to pomoże nam przetrwać w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura, niewłaściwa wilgotność czy wadliwa (np. zbyt szybka - przeciągi - lub zbyt wolna - duchota) cyrkulacja powietrza. Jednak nawet dbając odpowiednio o nawodnienie organizmu nie uzyskamy dobrego samopoczucia, jeżeli nie spróbujemy zmienić wysoce niesprzyjających warunków zewnętrznych. Co zatem możemy zrobić, by odzyskać i utrzymać w naszym mieszkaniu lub domu właściwy klimat (a dokładniej rzecz ujmując – mikroklimat), niezależnie od pogody panującej na dworze?

Dom z (mikro)klimatem

Na pewno każdy z nas wielokrotnie przebywał w pomieszczeniach, w których było za gorąco lub za zimno, zbyt duszno albo parno, bądź też panował przeciąg. Każda z tych sytuacji powoduje poczucie dyskomfortu, choć nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić, co go spowodowało. Czujemy jednak, że powietrze jest „nie takie” – każdy taki przypadek oznacza, że tzw. komfort cieplny, czyli zespół cech mikroklimatu zapewniającego nam dobre samopoczucie, jest zaburzony.

Właściwy mikroklimat, czyli właśnie stan komfortu cieplnego, zapewniający optymalne warunki funkcjonowania, pracy i odpoczynku, charakteryzuje się następującymi cechami:
- temperatura w lecie w zakresie 23 do 26 stopni Celsjusza a zimą – 20 do 24 stopni;
- wilgotność względna między 40 a 60%;
- cyrkulacja powietrza o prędkości 0,2 do 0,5 metra na sekundę.

Dodatkowym czynnikiem, wpływającym na poczucie komfortu w pomieszczeniu, choć nie uwzględnionym bezpośrednio w zakresie cech komfortu cieplnego, jest czystość powietrza, czyli zawartość w nim kurzu czy np. dymu z papierosów oraz alergenów, mikroorganizmów (np. bakterie).

O ile na te ostatnie nie zawsze mamy wpływ (choć – tu informacja dla palaczy – pomysłem zdecydowanie pozytywnie wpływającym na jakość powietrza w naszym mieszkaniu jest wychodzenie na papierosa na balkon lub przed budynek), o tyle dbałość o ściśle rozumiany komfort cieplny jest jak najbardziej w naszym zakresie.

Tutaj z pomocą – większą lub mniejszą – przychodzą nam urządzenia zwane klimatyzatorami. Postaramy się jak najdokładniej przedstawić Wam zasady działania tych urządzeń, ich typy i rodzaje oraz pokażemy, na co należy zwracać największą uwagę, kiedy już zdecydujemy się na zakup własnego klimatyzatora.

klimatyzacja - klimatyzator

Waszym zdaniem

ndie00

Litości! Nie propagujcie palenia na balkonach! Dla niepalących sąsiadów - masakra!

kayron00

Kolega z pracy kupił sobie klimatyzator w markecie za ok 1000zł, po dwóch dniach oddał, zanaczy wymieniła na kuchenke do kuchni. W pracy też mają stacjonarny klimatyzator w biurach, i się o słabo sprawdza. Prawda jest taka że użądzenie poniżej 2000-3000zł, to tylko farelki z nadrukiem klima. Nie wiem czy warto w to inwestować.

krzicho00

Dużo banałów, ale dało się też coś dowiedzieć i nawet podali przykładowe ceny, więc można się pobieżnie zorientować w temacie.

krzysztof.pojawa00

@ndie - nie propogujemy palenia papierosów gdziekolwiek, ale niezaprzeczalnym faktem jest, że jeśli już ktoś pali, to dla jakości powietrza w jego mieszkaniu lepiej jest, jeśli robi to gdzieś na zewnątrz.

juanito00

do kayron. żeby ochlodzic pomieszczenie potrzebna jest adekwatna wydajność chłodzenia klimatyzatora do objetosci pomieszczenia, w przeciwnym razie nic z tego nie będzie... bo to tak jakbys chciał farelka ogrzać caly domek jednorodzinny.

bartosz.nadzieja00

zastanawiałam się nad wyborem klimatyzacji firmy LG albo Gree do gabinetu w domu - pracuję z domu. przeglądałem ofertę Klima-Sfera, ale nie mogę się zdecydować, która klimatyzacja będzie lepsza?

klimat00

Znajomy mi polecił firmę http://www.klima-t.pl/, podobno największy wybór, profesjonalna obsługa (która ma mi pomóc dobrać odpowiednie urządzenia dla mojego pomieszczenia) i dokładny montaż.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.