Żarówka kontra świetlówka

Czy to oszczędność, która się opłaca?

Krzysztof Opacki
Żarówka kontra świetlówka

Energia elektryczna nieustannie drożeje. Jeszcze 10–15 lat temu zdecydowana większość z nas korzystała z tradycyjnych żarówek o mocy 100 W, a do małych lampek stosowało się żarówki 40–60-watowe. Energooszczędne świetlówki OSRAM, a potem również Philipsa i innych firm, powoli wchodziły na rynek, lecz zaporowe ceny skutecznie zniechęcały. Ale czasy się zmieniły...

1

Wstęp

Energia elektryczna nieustannie drożeje. Jeszcze 10–15 lat temu zdecydowana większość z nas korzystała z tradycyjnych żarówek o mocy 100 W, a do małych lampek stosowało się żarówki 40–60-watowe. Energooszczędne świetlówki OSRAM, a potem również Philipsa i innych firm, powoli wchodziły na rynek, ale zaporowe ceny skutecznie zniechęcały. Ale czasy się zmieniły...

Mamy 2012 rok i ceny energii elektrycznej są coraz wyższe. I będzie tylko gorzej, ponieważ limity emisji dwutlenku węgla nałożone przez Unię Europejską oznaczają dla Polski ogromne kary, co może bezpośrednio odbić się na rachunkach. Polska nie ma, niestety, żadnych elektrowni jądrowych, a szansę na sfinalizowanie inwestycji w Żarnowcu pogrzebała 20 lat temu, tylko po to, by dziś znów rozmawiać o planach stworzenia takiej elektrowni. Pesymistyczne prognozy mówią o wzroście kosztów energii nawet o 100%.

To sporo, jak na budżet przeciętnego gospodarstwa domowego, i jest to dość wyraźny sygnał, że powinniśmy coraz mocniej interesować się energooszczędnymi żarówkami, a także sprzętem RTV/AGD o klasie energetycznej A. Nie tylko ze względu na własne rachunki, ale także z obawy, że możliwości dostaw prądu z zagranicy okażą się ograniczone. Jeśli gospodarstwa wciąż będą potrzebować coraz więcej energii elektrycznej, będzie trzeba się liczyć z tym, że za parę lat pojawią się tzw. blackouty, czyli wyłączenia dostaw energii elektrycznej wskutek przeciążenia sieci. PGE, główna instytucja zajmująca się dystrybucją energii, potwierdza te obawy.

Zatem kupując dowolny sprzęt AGD/RTV, warto się przyglądać naklejkom lub tabliczkom znamionowym. Oto przykładowa z telewizora:

opson_zarowki1

I warto wybierać sprzęt klasy energetycznej A, lub nawet A z plusami, podkreślającymi jeszcze większą oszczędność energii. Szczególnie warto przyglądać się klimatyzatorom: tanie chińskie konstrukcje występują nawet w klasie energetycznej E, co w naszych warunkach jest niekorzystne dla portfela.

Dziś jednak skupimy się na tym, co koniecznie musi znajdować się w każdym gospodarstwie domowym: na oświetleniu. W jaki sposób można zaoszczędzić, ile, w jakich „scenariuszach” i czy energooszczędne świetlówki w ogóle są na dłuższą metę opłacalne? Kontrowersji wokół tych zagadnień jest niemało. Spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań związanych z żarówkami energooszczędnymi.

Także żarówki mają swoje klasy energetyczne:

opson_zarowki2

Chodzi w tym przypadku o efektywność energetyczną, czyli dążenie do jak najmniejszego zużycia energii bez pogorszenia parametrów źródła światła. Im mniej energii potrzeba dla zapewnienia tego samego strumienia świetlnego, tym lepsza klasa energetyczna. W praktyce większość tradycyjnych żarówek mieści się w klasie E, lub nawet F, podczas gdy energooszczędne świetlówki nie schodzą poniżej klasy A.

Na podstawie szczegółowych testów postaramy się sprawdzić, czy prawdziwa jest popularna teza, że nowoczesne świetlówki nie są opłacalne w pomieszczeniach, w których często na krótko włącza się i wyłącza światło, gdyż przez pierwszych kilkadziesiąt sekund pobierają bardzo dużo energii. Ale zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia zasady działania obu typów żarówek.

Waszym zdaniem

mazik300

Jakby były elektronie atomowe w Polsce to dopiero byśmy mieli wysokie rachunki "Redaktorze" tekstu. Jakbyś wiedział po mikro wycieku z elektowni atmowej na Węgrzech rachunki podskoczyły o 50%, bo trzeba było oczyścić napromieniowany teren. Niech Redaktor lepiej poczyta za i przeciw atomówce, a potem niech się wypowiada. Osobiście wolę mieć wyskoie rachunki z węglówek, niż niespodziewane wzrosty cen energii przy atomówce ;/

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.