1G

1G - technologia telefonii bezprzewodowej pierwszej generacji.

Pierwsza generacja telefonii komórkowej działała w oparciu o transmisję analogową. Pozwalała jedynie na wykonywanie połączeń. Telefony komórkowe działały w niej bardziej jak tradycyjne telefony PSTN tyle, że z użyciem technologii bezprzewodowej. Pierwsze standardy tego rodzaju sieci zostały wdrożone w latach 80 ubiegłego wieku. Równolegle istniało kilka standardów sieci telefonii bezprzewodowej pierwszej generacji, przez co telefony komórkowe nie mogły być używane w różnych sieciach. Najważniejsze z tych rodzajów sieci to NMT i TACS.

Pierwsza telefonia komórkowa nie posiadała systemów przed podsłuchem – nie była kodowana. Umożliwiało to podsłuchiwanie rozmów telefonicznych. Z powodu wykorzystania technologii analogowej nie istniały też usługi takie jak SMS czy transmisja danych (choć transmisja danych mogła być zrealizowana podobnie jak z wykorzystaniem modemów na kablowych liniach telefonicznych). Sieci tego typu nie oferowały również roamingu międzynarodowego.

Sieci 1G z powodu wysokich cen i wielu wad nie stały się popularne. Pokrycie zasięgiem w różnych krajach nie przekraczało zazwyczaj 2% (maksymalnie było to 5%).