2G

2G – druga generacja technologii telefonii bezprzewodowej.

Sieć drugiej generacji wniosła wiele ulepszeń w stosunku do pierwszej wersji bezprzewodowej sieci telefonicznej (1G). Jednymi z głównych zmian było dodanie kodowania transmitowanych rozmów telefonicznych (aby uniemożliwić ich podsłuchiwanie) i zwiększenie efektywności sieci (dzięki czemu możliwe było jednoczesne obsługiwanie większej ilości telefonów komórkowych na większym obszarze). Sieć 2G wprowadziła także pierwsze mechanizmy transmisji danych, w tym wiadomości SMS i MMS. Wiadomości tekstowe i multimedialne, podobnie jak rozmowy telefoniczne i innego rodzaju transfery, również są kodowane podczas przesyłania od wysyłającego użytkownika do sieci operatora i od sieci operatora do odbiorcy.

Słowniczek - GSM

Stacja bazowa GSM

Jedną z najważniejszych technologii wchodzących w skład sieci 2G jest GSM, dzięki której liczba usług w sieci może być rozszerzona np. o transmisję danych.

Choć oficjalnie używana jest jedynie nazwa 2G, jej rozwinięcia nazywane są dodatkową liczbą „po przecinku. Dodanie obsługi GPRS spowodowało nazywanie sieci wykorzystujących taką technologię sieciami 2,5G. Siecią 2,75G nazywana jest sieć której możliwości zostały rozszerzone o technologię EDGE.

Źródła obrazków: Wikipedia