3G

3Gtelefonia komórkowa trzeciej generacji.

3G jest standardem telefonii komórkowej zastępującym poprzednie standardy 2G i 2,5G (GSM). W odróżnieniu od wcześniejszych standardów (które najpierw rozwinęły połączenia głosowe, a następnie inne usługi jak transmisja danych), od początku projektowania 3G kładziony był nacisk głównie na transmisję danych na której oparty jest szereg innych usług (jak połączenia wideo). Dzięki całkowitemu przeprojektowaniu standardu możliwe było osiągniecie wyższych prędkości transferu danych, a poza dodaniem rozmów wideo pojawiła się także możliwość transmisji kanałów radiowych i telewizyjnych. 3G jest standardem obsługującym przyłączonych klientów poprzez łącza bezprzewodowe. Może obsługiwać urządzenia zarówno znajdujące się w jednym miejscu jak i przemieszczające się.

Ponieważ nowy standard wprowadza zmiany w praktycznie każdym elemencie sieci, jego wdrożenie okazało się być bardzo kosztowne. Dlatego do tej pory sieć tego typu obejmuje zazwyczaj jedynie większe miejscowości, ale sukcesywnie jest wdrażana przez różnych operatorów na coraz większym obszarze.

W trakcie projektowania jest następca sieci 3G nazywany 4G. Nazwa 4G jest często nieprawidłowo używana do opisania sieci 3G z usługami dodanymi operatorów (nadal jest to sieć 3G).