3GP

3GP – kontener multimedialny do przechowywania obrazu i dźwięku.

3GP jest kontenerem (często nazywanym też „formatem”) który może przechowywać strumienie z dźwiękiem i nagraniami wideo. Stworzony został przez grupę organizacji nazwaną 3GPP w celu wykorzystania w sieciach 3G do przesyłania multimediów (także strumieniowanych czyli przesyłanych w czasie rzeczywistym – usługa przypominająca telewizję cyfrową, ale z wykorzystaniem łącz Internetowychtelewizja internetowa).

3GP jest uproszczoną wersją kontenera MP4 (MPEG-4 Part 14). Częste nazywanie kontenera 3GP formatem 3GP wynika z rozszerzenia, z jakim zapisywane są pliki. Najczęściej jest nim .3gp, rzadziej .3g2. Strumienie w 3GP mogą być kodowane z użyciem kodeka MPEG-4 w części drugiej, lub H.263. Dźwięk natomiast jest zazwyczaj kodowany z użyciem AMR-NB lub AAC-LC.

Pliki 3GP odtwarzane są przez większość telefonów komórkowych (z kolorowym wyświetlaczem) i smartfonów, oraz przez telewizory Smart TV. Na komputerach PC odtwarza je większość odtwarzaczy wideo takich jak Windows Media Player, VLC, ALLPlayer czy Media Player Classic Home Cinema (MPC). Z formatu 3GP często korzystają operatorzy sieci komórkowych w celu dostarczenia użytkownikom usług związanych z transmisją wideo (także na żywo).