AGP

AGP (ang. Accelerated Graphics Port) – magistrala służąca do podłączania karty graficznej w komputerze PC.

AGP jest zmodyfikowaną magistralą PCI. Powstało aby obsłużyć szybsze karty graficzne i montowane było na płytach głównych z portami PCI. Obecnie zostało wyparte przez szybsze i nowsze PCIe. AGP zostało zaprojektowane tak, aby umożliwić szybkie przesyłanie dużych bloków danych pomiędzy kartą graficzną i pamięcią RAM.

W stosunku do PCI, AGP zwiększyło kilkukrotnie maksymalną przepływność danych – do 2133 MB/s. Pozwala także na dostarczenie do karty graficznej do 40W energii. Występuje jedynie w wersji 32-bitowej magistrali, ale z mniejszymi napięciami sygnałów (w AGP x8 na poziomie 0.8 V).

Słowniczek - AGP

Złącze AGP na płycie głównej.

AGP powstało w 1997 roku. Stworzone zostało przez firmę Intel. Na płycie głównej można znaleźć maksymalnie jedno złącze tego typu, co uniemożliwia podłączenie większej ilości kart graficznych z tym złączem (tego ograniczenia nie posiada jego następca – PCIe).

Złącza AGP występują w 4 wersjach – x1, x2, x4, i x8. Nie wszystkie są ze sobą kompatybilne, dlatego należy zwrócić uwagę jakie złącze posiada karta graficzna a jakie płyta główna.

Źródła obrazków: Wikipedia