ATA

ATA (ang. Advanced Technology Attachments), IDE, PATA – rodzaj złącza i magistrala służącego do podłączania dysków twardych i innych napędów do komputera oraz innych urządzeń.

Słowniczek - ata

Taśmy ATA – po lewej 80-żyłowa, po prawej 40-żyłowa

Złącze ATA jest poprzednikiem szybszego i obecnie szeroko wykorzystywanego Serial ATA. Został zaprojektowany w 1983 roku przez firmę Compaq jako interfejs wykorzystywany do podłączania dysków twardych do komputerów PC i Amigi. Szybko zyskał popularność i wykorzystywany jest do dziś. OD 2003 roku, gdy powstał pierwszy standard SATA, ten rodzaj złącza nazywany jest także PATA (SATA jest złączem szeregowym, PATA równoległym).

Do podłączenia dysku twardego dawniej używało się taśmy 40-pinowych, nowszy standard wymusza wykorzystanie taśm 80-pinowych w celu osiągniecia większych prędkości. Pierwsza wersja interfejsu oferowała maksymalną prędkość na poziomie 3,3 MB/s. Najnowsza pozwala na transfer z prędkością do 167 MB/s. Dodatkowo do jednego złącza można przyłączyć do dwóch napędów, jednak ich równoczesne używanie powoduje spadek maksymalnej prędkości na obu z nich dane przesyłane są tą samą taśmą).

Źródła obrazków: Wikipedia