Android

Androidsystem operacyjny dla urządzeń mobilnych.

Słowniczek - Android 1

Logo Android

Android powstał jako system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak smartfony, tablety, aparaty fotograficzne i inne. Oparty jest na jądrze Linuksa i oprogramowaniu na licencji GNU. Z powodu posiadania przez Androida korzeni Linuksowych możliwe, że jądra obu systemów zostaną połączone umożliwiając uruchamianie na urządzeniach mobilnych także aplikacji linuksowych.

Android został zaprojektowany przez programistów firmy Android Inc., która w 2005 została kupiona przez Google. W 2007 roku pojawiła się pierwsza wersja Androida. Kolejne wersje zyskały uznanie użytkowników i obecnie Android ma bardzo silną pozycję na rynku smartfonów.

Słowniczek - Android 2

Ekran główny systemu Android

Choć kod źródłowy Androida jest otwarty i darmowy, Google zarabia głównie na Gogole Play czyli sklepie głównie z aplikacjami. Umożliwia on pobieranie darmowych i zakup płatnych aplikacji i gier na różne urządzenia. Największym producentem smartfonów z Androidem jest firma Samsung z kilkoma liniami smartfonów w tym bardzo znaną linią „Galaxy S” (np. Samsung Galaxy S III).

Gogole udostępnia również darmowy pakiet SDK dla twórców aplikacji na platformę Android, dzięki której każdy programista może całkowicie za darmo pisać i udostępniać swoje aplikacje (a także na nich zarabiać).

Źródła obrazków: Wikipedia