Aparat fotograficzny (cyfrowy)

Aparat fotograficzny (cyfrowy) – odmiana aparatu fotograficznego, w którym typowa błona światłoczuła została zastąpiona matrycą światłoczułą.

Cyfrowe aparaty fotograficzne wyewoluowały z tradycyjnych aparatów fotograficznych, w których do rejestrowania obrazu używana jest błona fotograficzna (klisza). Błonę zastąpiła matryca światłoczuła, która rejestruje obraz. Obraz następnie przy pomocy elektroniki w aparacie odczytywany jest z matrycy, przetwarzany i zapisywany najczęściej na karcie pamięci, lub bezpośrednio w komputerze. W aparatach cyfrowych wykorzystywane są różne typy matryc, wśród których dwa dominujące to CCD i CMOS. Zdjęcia zapisane na karcie pamięci mogą mieć różne formaty. Najpopularniejszym jest JPG oferujące stratną kompresję, ale mniejsze rozmiary plików, TIFF pozwalający na zapis zdjęcia w postaci kompresji bezstratnej i RAW pozwalający na zapisanie obrazu bezpośrednio z matrycy (najlepsza jakość).

Słowniczek - Aparat fotograficzny

Cyfrowy aparat fotograficzny

Najbardziej popularne wśród użytkowników są aparaty kompaktowe, które mają niewielkie rozmiary i zwartą budowę, dzięki czemu nadają się do codziennego zastosowania. Oferują jednak najgorszą jakość zdjęć. Lustarzanki cyfrowe (DSLR) to konstrukcja przypominająca aparaty tradycyjne z wymiennymi obiektywami. Oferują najlepszą jakość zdjęć dzięki wysokiej jakości optyce i dużym wymiarom matrycy. Posiadają wizjer optyczny. Aparaty hybrydowe są kompromisem pomiędzy kompaktem i DSLR – nie posiadają lustra, a wizjer został zastąpiony wyświetlaczem, nie posiadają wymiennych obiektywów, ale posiadają większe możliwości ustawień aparatu niż kopakty i duży układ optyczny. Aparaty bezlusterkowe działają prawie jak DSLR, przy czym nie mają lustra, a co za tym idzie wizjer jest zastąpiony wyświetlaczem. Pozwalają jednak nadal na wymianę obiektywu.

Źródła obrazków: Wikipedia