Apple Lossless

Apple Lossless, Apple Lossless Audio Codec (ALAC)kodek dźwięku wykorzystywany głównie w urządzeniach iPod, iPad i iPhone.

Kodek Apple Lossless powstał w 2004 roku. Jego twórcą jest firma Apple. Głównym zastosowaniem kodeka jest bezstratna kompresja muzyki dla urządzeń takich jak iPod, iPad i iPhone. Apple Lossless jest zatem przeciwieństwem kodeka MP3, który oferuje kompresję stratną w celu zmniejszenia wielkości pliku z muzyką (kosztem zauważalnie gorszej jakości dźwięku).

Początkowo kodek miał zamkniętą implementację, jednak w 2011 roku firma Apple wydała kodek na licencji open source, dzięki czemu może być on wykorzystywany również w innym oprogramowaniu, urządzeniach i systemach operacyjnych. Od tego czasu Apple Lossless jest bardziej znany pod nazwą ALAC.

Pliki w formacie ALAC mają rozszerzenie .m4a z powodu wykorzystania kontenera MP4 do przechowywania danych. Pozwala na dołączanie informacji DRM. Nie jest zgodny z innym popularnym formatem tego typu – FLAC (FLAC pod względem implementacji jest podobny do ALAC).

Apple Lossless nie zdobył popularności na innych platformach niż urządzenia firmy Apple, jednak wśród wspomnianych urządzeń jest dominującym formatem.