BMP

BMP – format pliku grafiki rastrowej.

BMP jest formatem pliku przechowującego tzw. Grafikę rastrową (składającą się z pikseli). Powstał dla systemu OS/2, ale szybko przyjął się także w systemach Windows, a następnie innych.

Słownik - BMP

Logo formatu BMP

Format BMP nie jest objęty patentami, więc może być bezpłatnie wykorzystywany w każdym oprogramowaniu – to jedna z cech, która przyczyniła się do jego popularności. BMP jest formatem bezstratnym co oznacza, ze obraz zapisany w pliku nie traci na jakości. Obraz może zostać zapisany bez kompresji lub z użyciem kompresji bezstratnej RLE. Format kolorów, z którego korzysta BMP to RGB lub RGBA (RGB z dodatkowym kanałem alfa).

W przypadku grafiki 8-bitowej, do zapisania może zostać dodatkowo użyta paleta kolorów (każdy kolor przechowywany jest w 2 bajtach), co pozwala na zmniejszenie rozmiaru pliku wynikowego. Przy większej głębi kolorów paleta nie jest stosowana.

Format BMP jest formatem grafiki rastrowej, co oznacza, że w pliku zapisane są informacje o kolorze każdego piksela z osobna. Format BMP nadaje się zatem do przechowywania zdjęć z aparatów cyfrowych, skanowanych dokumentów i innych rejestrowanych obrazów.

Źródła obrazków: Wikipedia