BitTorrent

BitTorrent – protokół wymiany plików.

BitTorrent jest protokołem służącym do wymiany plików głównie przez sieć Internet. Zaletą tego protokołu jest możliwość osiągniecia wysokich prędkości pobierania i brak zależności od centralnego serwera. W odróżnieniu od protokołu HTTP (dzięki któremu można pobierać liki przez przeglądarkę z serwera umieszczonego w Internacie) plik nie jest umieszczany na jednym z serwerów, a udostępniany przez jednego z użytkowników sieci. Pozostali użytkownicy pobierają fragmenty pliku udostępniając je jednocześnie innym użytkownikom – każdy użytkownik pobiera zatem plik jednocześnie udostępniając już pobrane części innym użytkownikom.

Słowniczek - BitTorrent

Przykład wymiany danych pliku w sieci BitTorrent

Sieć BitTorrent często współpracuje jednak z centralnym serwerem na którym umieszczane są pliki z rozszerzeniem .torrent zawierające podstawowe informacje o pobieranym pliku oraz informacje o sposobie znalezienia użytkowników udostępniających ten plik (zazwyczaj są to adresy do tzw. trackerów przechowujących adresy IP użytkowników udostępniających plik).

Z powodu możliwości ominięcia centralnych serwerów, protokół BitTorrent stał się popularny 1)śród osób wymieniających się nielegalnymi plikami, ponieważ bardzo trudne jest zablokowanie pliku. Z tej metody dystrybucji plików często korzystają dostawcy darmowego oprogramowania (np. systemu operacyjnego Linux), ponieważ znacznie odciąża to ich łącza (wymiana plikami odbywa się jedynie pomiędzy użytkownikami).

Źródła obrazków: Wikipedia