Blue-ray

Blu-ray Disc, BD - forma zapisu płyty optycznej.

Blu-ray Disc opracowany został jako Blu-ray Disc Association (BDA) jako następca płyty DVD. Równolegle rozwijany był również konkurencyjny format HD-DVD, jednak ostatecznie popularność zyskał właśnie Blue-ray.

Płyty Blue-ray mają zdecydowanie większą pojemność od płyt DVD co było możliwe do uzyskania dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera – pozwolił on zwiększyć gęstość zapisu na płytach. Jedna warstwa nośnika może zawierać do 25 GB danych i jest to najczęściej spotykany typ płyt. W użyciu są także płyty dwuwarstwowe pozwalające na zapisanie do 50 GB danych. Specyfikacja Blu-ray przewiduje umieszczenie większej ilości warstw ma płycie, ale do tej pory do masowej produkcji nie weszły jeszcze takie płyty (4-warstwowe 100 GB, 8-warstwowe 200 GB i 16-warstwowe 400GB).

Płyty w formacie Blu-ray istnieją w wersji BD-ROM – tylko do odczytu (wytworzone w procesie tłoczenia), BD-R – jednokrotnego zapisu i BD-RE – wielokrotnego zapisu.

W odróżnieniu do wcześniejszych rodzajów płyt (CD, DVD), płyt BD nie dzieli się ze względu na przeznaczenie (do danych, do wideo, do audio).

Płyty Blu-ray jako pierwsze pozwalają na zapisanie wideo w Full HD oraz 3D. Płyta BD pozwala na zapisanie wideo zakodowanego przy użyciu MPEG-4 AVC lub VC-1. Dźwięk może zostać zakodowany przy pomocy DTS, Dolby Digital lub LPCM (zarówno sterejo, jak i w konfiguracji wielokanałowej, niekoniecznie 5.1).

Słowniczek - blue-ray

Płyta Blu-ray

Źródła obrazków: Wikipedia