Bluetooth

Bluetooth – technologia łączności bezprzewodowej na małe odległości.

Blutetooth pracuje na tej samej częstotliwości z której korzysta Wi-Fi – 2,4GHz, ale przez użycie mniejszej mocy nadawania jego zasięg jest o wiele krótszy – do kilku metrów. Pierwotnie zaprojektowane było jako bezprzewodowy odpowiednik dla RS232.

Słowniczek - Bluetooth 1

Logo Bluetooth

Obecnie wykorzystywany jest do bezprzewodowej komunikacji różnych urządzeń na małą odległość. Najczęściej Bluetooth używany jest w bezprzewodowych klawiaturach i myszkach komputerowych, do przesyłania plików pomiędzy urządzeniami mobilnymi (telefony, smartfony, tablety, laptopy), do synchronizacji urządzeń mobilnych z komputerem stacjonarnym, do podłączania do telefonów i smartfonów słuchawek bezprzewodowych i zestawów głośnomówiących, czy do utworzenia sieci osobistej PAN (mniejszy odpowiednik sieci LAN).

Sieci utworzone z wykorzystaniem Bluetooth mogą składać się z jednego hosta i maksymalnie 7 klintów, choć klientem może być most łączący dwie sieci i umożliwiający budowę większej, choć niezbyt szybkiej i wydajnej sieci.

Szybkość połączenia Bluetooth zależy od wersji z której korzystają oba urządzenia. W wersji 1.0 szybkosc wynosi 21kb.s, następnie w wersji 1.1 - 124 kb/s, 1.2 – 328 kb/s, 2.0 daje 1,2 do 3,1 Mb/s, 30.1 do 24 Mb/s, a najszybsza wersja 3.1 do 40Mb/s. Wersja 4.0 to wersja potrzebująca bardzo mało energii przez co ogranicza prędkość do 1600 kb/s.

Słowniczek - Bluetooth 2

Urządzenie bluetooth na komputerowym interfejsie USB

Źródła obrazków: Wikipedia