CD-ROM

CD-ROM (ang. Compact Disc Read Only Memory) – standard zapisu danych na optycznych nośnikach danych potocznie zwanych płytami CD.

CD-ROM jest rodzajem płyty na której dane zostały trwale zapisane w procesie tłoczenia. Oznacza to, ze dane można odczytać, ale nie zmodyfikować lub usunąć.

Format płyty CD powstał w 1985 roku we współpracy firm Sony i Phillips. Choć został praktycznie wyparty przez DVD-ROM i Blue-ray, nadal jest popularnym nośnikiem danych, głownie starszych gier, sterowników i muzyki w formacie audio CD.

Płyty CD produkowane są w dwóch rozmiarach: 8 cm (220 MB danych) i 12 cm (650 MB, 700 MB i niestandardowe 800 MB i 900 MB – płyty o niestandardowych pojemnościach mogą nie być odczytywane przez niektóre czytniki).

Pierwsze płyty CD oferowały odczyt jednokrotnej prędkości (wykorzystywanej przy odtwarzaniu muzyki), standardem stała się prędkość 52x (do 8 MB/s) choć niektóre czytniki i płyty pozwalają na prędkości rzędu 72x (do 11 MB/s).

Wśród rodzajów płyt CD można wyróżnić płyty jednokrotnego zapisu CD-R, i wielokrotnego zapisu CD-RW. Używając kryterium formatu zapisanych danych rozróżniamy m.in. płyty Audio-CD, Video-CD i CD-Extra.

Słowniczek - CD

Płyta CD

Źródła obrazków: Wikipedia