CI/CI+

CI, Moduł CI, CI+, Moduł CI+ (ang. Common Interface) – urządzenie i rodzaj złącza służące do odbioru kodowanych kanałów telewizyjnych.

Moduł CI jest urządzeniem (wykonanym w postaci karty PCMCIA) umożliwiającym odbiornikowi telewizyjnemu lub dekoderowi na odbiór kodowanych (czyli najczęściej płatnych) kanałów telewizyjnych.

Moduły CI mogą obsługiwać różne typy kodowania, w tym np. Conax, Nagravision, Mediaguard, Viaccess stosowanych przez operatów telewizji satelitarnej lub kablowej. Dostawcy usług telewizyjnych mogą dostarczyć samą kartę abonencką którą należy umieścić w złączu modułu CI, lub udostępnić komplet w postaci modułu i karty abonenckiej.

Moduły CI można podzielić na dwa rodzaje ze względu na budowę:

- wewnętrzne montowane w odbiornikach telewizyjnych i różnego rodzaju tunerach telewizyjnych (w tym telewizji satelitarnej) – urządzenie posiada wtedy jedynie złącze w którym umieszcza się kartę abonencką

- zewnętrzne w postaci kart PCMCIA które montuje się np. w telewizorach wyposażonych w złącza CI (CI+) a do których następnie wkłada się kartę abonencką

Słowniczek - CI

Dekoder DVB z modułem CI

Moduły mogą występować w wersji umożliwiającej dekodowanie jednego określonego systemu kodowania (takie najczęściej dostarczają usługodawcy), lub w wersji umożliwiającej dekodowanie różnych systemów.

Różnicą pomiędzy modułem CI a CI+ jest dodany w drugiej wersji system ochrony przed kopiowaniem. Choć oba typy są ze sobą kompatybilne (karty CI+ można umieszczać w złączach CI i na odwrót), kanały zabezpieczone przed kopiowaniem nie będą w tej sytuacji mogły być zdekodowane – wymagają one zarówno modułu jak i urządzenia ze złączem CI+ .

Źródła obrazków: Wikipedia