CSS

CSS, Kaskadowe arkusze stylów – język opisujący wygląd m.in. stron internetowych, używany do formatowania tekstu, grafik i innych multimediów.

CSS jest językiem w którym w formie tekstowej (za pomocą odpowiednik znaczników) opisany jest sposób prezentacji poszczególnych elementów stron WWW, najczęściej w połączeniu z HTML-em. CSS został zaproponowany w 1994 roku, a po raz pierwszy opracowany w 1996 roku i od tego czasu jest prawie nierozłącznym elementem większości stron internetowych.

Słowniczek - CSS

Przykład użycia CSS

Każda strona Internetowa zawiera specjalne znaczniki opisujące poszczególne jej elementy, np. paragraf tekstu, wstawioną grafikę, nagłówki, spis treści, itp. CSS pozwala na opisanie, jak te poszczególne elementy mają wyglądać (np. kolor, wielkość, czy położenie). CSS zawiera dyrektywy wskazujące na konkretne elementy strony internetowej, oraz dyrektywy opisujące wygląd tych elementów. CSS jest zazwyczaj oddzielnie pobieranym plikiem przez przeglądarkę, a wydzielenie formatowania od treści ma na celu umożliwienie łatwej edycji i zmiany wyglądu stron internetowych.

CSS doczekał się implementacji kilku wersji - od pierwszej, po czwartą stosowaną obecnie w połączeniu z HTML5. Pierwsza wersja CSS szybko okazała się niewystarczająca, dlatego w krótkim czasie powstały wersje kolejne dając programistom większe możliwości edycji wyglądu stron internetowych.

Źródła obrazków: Wikipedia