Chinch

Chinch – rodzaj złącza wykorzystywany głównie do przesyłania dźwięku i obrazu pomiędzy różnymi urządzeniami (telewizory, dekodery, odtwarzacze DVD, zestawy kina domowego, czy konsole do gier). Inną nazwą tego złącza, używaną głównie w Stanach zjednoczonych, jest RCA (ang. Radio Corporation of America).

Wtyczki chinch mogą mieć różne kolory w zależności od przeznaczania kabla:

Słowniczek - Chinch

Kolory wtyczek w kablach chinch

Często spotykane są kable łączące sygnały różnego typu, np. kabel pozwalający na przesyłanie obrazu kompozytowego i dźwięku stereo – 3 żyły z końcówkami w kolorach żółtym (obraz), oraz białym i czerwonym (dźwięk).

Słowniczek - Chinch 2

Gniazda i wtyczki chinch kabla audio-wideo

Kolory wtyczek sugerują przeznaczenie kabla i ułatwia podłączanie, ale nie oznaczają bezpośrednio typu kabla. Np. wtyczka koloru czerwonego może oznaczać prawy kanał audio lub sygnał Pr kabla komponentowego (czy sygnał R kabla RGB). Podobnie możliwe jest np. zastosowanie kabla audio-wideo z wtyczkami w kolorze białym, czerwonym (audio) i żółtym (wideo kompozytowe) do przesyłania obrazu komponentowego (oryginalnie wtyczki w kolorze zielonym, niebieskim i czerwonym) pod warunkiem zachowania ich kolejności w obu łączonych urządzeniach.

Wtyczek chinch nie należy podłączać przy włączonych urządzeniach – konstrukcja wtyczki powoduje, że najpierw do gniazda podłączany jest przewód sygnałowy (bolec), a dopiero następnie masa, co może spowodować uszkodzenie urządzenia.

Złącza chinch są obecnie wypierane przez nowocześniejsze HDMI.

Źródła obrazków: Wikipedia