Component video

Component video (wideo komponentowe) - sposób przesyłania obrazu wideo pomiędzy dwoma urządzeniami. Aby sygnał mógł być nazwany komponentowym (składał się z komponentów), musi być podzielony przynajmniej na dwie składowe. Component video bez określania dodatkowych parametrów oznacza popularny sposób przesyłania obrazu analogowego przy użyciu 3 składowych (3 przewodów) – YPbPr.

Słowniczek - Component video
Wtyczki (po lewej) i gniazda (po prawej) kabla do przesyłania komponentowego sygnału YPbPr

Przesyłanie obrazu wieloma przewodami ma na celu zmniejszyć zakłócenia dając obraz lepszej jakości. Za pomocą kabla komponentowego możliwe jest przesyłanie obrazu w wysokiej rozdzielczości, tzw. Full HD, czy inaczej 1080p – jest to jedyny (wśród popularnie stosowanych) analogowy kabel zdolny przesyłać obraz Full HD.

Przykładami sygnałów komponentowych są: YPbPr, YCbCr, RGB czy S-Video.

Kabel komponentowy służy do przesyłania jedynie obrazu i w celu przesłania dźwięku musi mu towarzyszyć dodatkowy kabel audio (np. podwójny kabel stereo zakończony końcówkami
chinch).

Kabel komponentowy wyparł inne analogowe sposoby przesyłania obrazu (jak composite video i S-Video) z powodu lepszej tolerancji na zakłócenia i możliwości przesyłania obrazu o wysokiej rozdzielczości (Full HD). Jest stosowany do łączenia takich urządzeń jak zestawy kina domowego, czy odtwarzacze DVD z telewizorami Full HD i HD Ready. Możliwe jest także łączenie przy pomocy takiego kabla tunerów telewizji satelitarnej i kablowej z telewizorami. Kabel komponentowy jest coraz szybciej wypierany przez nowocześniejszy standard HDMI.

Ciekawostka: choć do łączenia urządzeń wyposażonych w takie gniazda jest przeznaczony kabel komponentowy z wtyczkami w kolorach czerwonym, niebieskim i zielonym, do podłączenia dwóch urządzeń można użyć kabla kompozytowego z dźwiękiem, który też ma trzy wtyczki, ale w kolorach żółtym, czerwonym i białym, zachowując tylko ich odpowiednią kolejność.

Źródła obrazków: Wikipedia