Cyfrowa telewizja naziemna

Naziemna Telewizja Cyfrowa – system nadawania obrazu i dźwięku cyfrowego zgodnego z DVB-T.

Naziemna telewizja cyfrowa jest następcą stosowanej powszechnie analogowej telewizji naziemnej. Do działania wymaga standardowej anteny telewizyjnej (w większości wypadków wystarczy obecna antena) i odbiornika z DVB-T i MPEG4 (w Polsce). Odbiornikiem może być zarówno telewizor jak i szereg dodatkowych tunerów DVB-T (Set-top Box).

W Polsce tzw. cyfryzacja rozpoczęła się 30 września 2010 roku i ma się zakończyć w 2013 roku całkowitym wyłączeniem naziemnej telewizji analogowej. Wyłączanie sygnału analogowego następuje etapami i wiąże się z całkowitym brakiem odbioru telewizji na odbiornikach nieprzystosowanych do odbioru telewizji cyfrowej.

Cyfrowa telewizja naziemna pozwala na darmowy obiór wielu kanałów telewizyjnych, przykładowo TVP1 (także w Full-HD), TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, TV Puls czy Eska TV. Poza tym emitowane są również cyfrowe kanały radiowe, np. RMF FM, RMF MAXXX, Radio ZET czy Antyradio.

Ramówka kanałów telewizyjnych i radiowych jest sukcesywnie poszerzana i w przyszłości można spodziewać się kolejnych kanałów.