DLNA

DLNA (Digital Living Network Alliance) – organizacja utworzona przez Sony w 2003 roku, której celem jest definiowanie standardów współdzielenia multimediów pomiędzy różnymi urządzeniami. Dzięki tym standardom możliwe jest udostępnianie i odtwarzanie multimediów (głównie muzyka, zdjęcia i materiały wideo) pomiędzy urządzeniami różnego typu, ale i różnych firm.

DLNA do zarządzania mediami, wykrywania i kontroli urządzeń używa UPnP. Dzięki UPnP urządzenia informują się nawzajem jakim typem urządzenia są, jakich używają mechanizmów dostępu do mediów w sieci, oraz jakie wspierają formaty i kodowania materiałów, oraz rozdzielczości.

Urządzenia DLNA dzielimy na:
- Digital Media Server (DMS) – serwer multimediów, urządzenie które przechowuje i udostępnia multimedia (np. dysk sieciowy)
- Digital Media Player (DMP) – odtwarzacz multimediów, urządzenie odtwarzające media (np. telewizor)
- Digital Media Controller (DMC) – urządzenie sterujące, które przesyła multimedia z serwerów do urządzeń renderujacych
- Digital Media Renderer (DMR) – urządzenie renderujące, odtwarza multimedia przesyłane przez urządzenie sterujące, samodzielnie nie jest w stanie wyszukać serwerów w sieci

Najczęściej spotkanymi urządzeniami z obsługą DLNA są nowoczesne telewizory z możliwością podłączenia do sieci, zestawi kina domowego, smartfony, tablety, czy dyski sieciowe.

Aby możliwe było skorzystanie z DLNA, urządzenia muszą być podłączone do jednej lokanlnej sieci komputerowej, najczęściej za pomocą Ethenetu lub WiFi.

Słowniczek - DLNA

Logo DLNA obecne na różnych urządzeniach

Źródła obrazków: Wikipedia