DVD-Audio

DVD-Audio – standard definiujący zawartość nośników DVD, których przeznaczeniem jest zapisywanie i odtwarzanie z nich muzyki. Dzięki standaryzacji różni producenci sprzętowych odtwarzaczy mogą produkować zgodne ze sobą urządzenia.

Standard DVD-Audio definiuje format i sposób zapisu danych na dyskach DVD-Audio, które oferuje różne konfiguracje kanałów audio zaczynając na dźwięku monofonicznym, przez stereo do konfiguracji wielokanałowych (np. 5.1). Możliwe jest zapisanie strumieni o różnych przepływnościach różniących się częstotliwością próbkowania i rozdzielczością. W porównaniu z CD-ROM, DVD-Audio oferuje dużo większą pojemność, co przekłada się na możliwość zapisania większej ilości muzyki w lepszej jakości.

Dźwięk może charakteryzować się częstotliwościami próbkowania od 22,1 KHz do 192 KHz, rozdzielczościami 16, 20, lub 24 bity, konfiguracjami mono 1.0, stereo 2.0, stereo 2.1, stereo + surround 3.0 lub 3.1, quad 4.0 lub 4.1, 3-stereo 3.0 lub 3.1, 3-stereo + mono surround 4.0 lub 4.1 oraz pełny surround 5.0 lub 5.1. Takich możliwości nie oferuje muzyka zapisana na płytach audio CD.

Wśród listy wspieranych kodeków znajdują siePCM, Dolby Digital 5.1. Niektóre odtwarzacze wspierają również DTS.