DVD-Video

DVD-Video – standard definiujący zawartość nośników DVD, których przeznaczeniem jest zapisywanie i odtwarzanie z nich filmów. Dzięki standaryzacji różni producenci sprzętowych odtwarzaczy mogą produkować zgodne ze sobą urządzenia.

Standard DVD-Video definiuje wiele elementów danych zapisywanych na płycie. Systemem plików musi być UDF 1.02 lub UDP/ISO Bridge UDP 1.02. Nazwy plików i ich rozmieszczenie w systemie plików również jest ściśle zdefiniowane. Kodekiem wideo jest MPEG-2, a rozdzielczość to najczęściej 70x576 dla systemu PAL i 720x480 dla systemu NTSC. Dźwięk może być zakodowany w jednym z kilku formatów – nieskompresowany PCM, Dolby Digital lub MPEG-1 Audio Layer-2. Strumienie audio i wideo są połączone w kontenerze VOB.

Przy powyższych parametrach płyta DVD-Video pozwala na zapisanie nawet 2h nagrania. Przy jakości kasety VHS możliwe jest zapisanie nawet 8h nagrania. Poza proporcjami obrazu 16:9 i 4:3 możliwe jest zapisanie także do 8 ścieżek dźwiękowych, do 32 ścieżek z napisami, ujęcia z maksymalnie 9 różnych kątów, menu startowe i inne menu płyty.

Format DVD-Video stał się bardzo popularny i do tej pory na rynku dostępne są płyty DVD z nowymi produkcjami filmowymi. Następcą tego formatu jest Blue-ray który okazał się bardziej popularny od HD DVD.