DVI

DVI (ang. Digital Visual Interface) – z angielskiego cyfrowy interfejs wideo. Złącze jest używane do połączenia źródła obrazu wideo (najczęściej komputer) z urządzeniem wyświetlającym (najczęściej monitor komputerowy).

Choć złącze zawiera w nazwie słowo „cyfrowe”, pozwala także na przesyłanie sygnałów analogowych zgodnych z tymi znajdującymi się w złączu D-sub DE-25 – komputerowym złączu VGA/SVGA/XGA. Jeżeli źródło obrazu wysyła także jego analogową formę, wystarczy przejściówka z DVI do D-sub, aby podłączyć wyświetlacz ze złączem starszego typu.

DVI zostało zaprojektowane do przesyłania nieskompresowanych cyfrowych strumieni z obrazem, oraz dodatkowych danych (jak np. dane monitora – EDID).

Słowniczek - DVI

Wtyczka złącza DVI

Złącze dzieli się na kilka typów. Pierwszym jest rodzaj przesyłanych sygnałów:
- DVI-D – przesyła tylko dane cyfrowe, możliwe użycie przejściówki do HDMI
- DVI-A – przesyła tylko dane analogowe, możliwe użycie przejściówki do D-sub
- DVI-I – może przesyłać zarówno dane cyfrowe jak i analogowe (obsługuje oba typy przejściówek)

W przypadku złącza przesyłającego sygnał cyfrowy, DVI dzielimy na:
- Single-link – pojedynczy tor transmisji strumieni
- Dual-link – podwój tor transmisji sygnałów

Kable z podwójnym torem transmisji danych używane są w celu umożliwienia przesyłania obrazu o wyższej rozdzielczości niż 2,3 Mpix (np. 2098x1311 przy formacie 16:10 i 60 Hz częstotliwości odświeżania).

Słowniczek - DVI 2

Rodzaje złącz DVI

Standard DVI jest zgodny elektrycznie z HDMI, dzięki czemu możliwe jest użycie przejściówek pomiędzy obydwoma rodzajami złącz. DVI wspiera także HDCP, co pozwala na przesyłanie strumieni danych chronionych prawami autorskimi (oczywiście urządzenia po obu stronach muszą wtedy wspierać HDCP).

Głównym wykorzystaniem złącza DVI są karty graficzne i monitory komputerowe – kabli DVI używa się do podłączania monitorów do kart graficznych). Na kartach graficznych coraz częściej pojawiają się nowsze złącza HDMI i DisplayPort.

Źródła obrazków: Wikipedia