Digital Theatre System

Digital Theatre System (DTS) – seria technologii kodowania wielokanałowego dźwięku. DTS, Inc. (firma będąca właścicielem Digital Theatre System) specjalizuje się w formatach dźwiękowych wykorzystywanych komercyjnie (np. w kinach) jak i w elektronice użytkowej (np. zestawy kina domowego). Po podziale firmy na dwie części, komercyjna część została sprzedana i DTS, Inc. obecnie zajmuje się technologiami elektroniki konsumenckiej.

System DTS zadebiutował w salach kinowych. Pierwszym filmem z dźwiękiem zakodowanym w tej technologii był Jurrasic Park. W odróżnieniu od Dolby Digital, na taśmie filmowej zapisane są jedynie znaczniki czasu, a strumienie audio odtwarzane są z osobnego nośnika (dzięki czemu jakość dźwięku nie pogarsza się wraz ze zużyciem i pojawiającymi się uszkodzeniami taśmy filmowej).

Słowniczek - Dolby Digital

Zapis znaczników czasu dla dźwięku DTS (pionowe paski po prawej stronie obrazka)

DTS przyjął się na runku konsumenckim i został zaadoptowany w innych technologiach: DVD-Video (późniejsze wersje, pierwsze nie obsługują DTS), HD-DVD, Blu-ray, PlayStation 3 i Xbox i innych. Jego warstwą transportową do urządzenia odtwarzającego (np. zestawu kina domowego) jest zazwyczaj S/PDIF.

DTS występuje w wielu wersjach:
- DTS – standardowa wersja obsługująca dźwięk do 6 kanałów (5.1) o strumieniu do 1509,75 kbit/s (na płytach DVD często do 754,5 kbit/s) z rozdzielczością 24-bit i częstotliwością próbkowania 48 kHz.
- DTS-ES – występuje w dwóch wariantach: Matrix i Discrete 6.1. W obu przypadkach format jest wstecznie kompatybilny z DTS (może być odtwarzany na urządzeniach posiadających starszy kodek DTS). Rozszerza maksymalną ilość kanałów do 8 (konfiguracja 7.1).
- DTS Neo:6 – konwertuje dźwięk stereo do wielokanałowego 5.1, 6.1 lub 7.1 z wykorzystaniem specjalnych technik.
- DTS Neo:X – konwertuje dźwięk stereo, 5.1, 6.1 lub 7.1 do maksymalnie 11.1.
- DTS 96/24 – pozwala na zapisanie dźwięku 5.1 w rozdzielczości 24-bitów przy próbkowaniu 96 kHz.
- DTS-HD High Resolution Audio – pozwala na zapis dźwięku 7.1 w rozdzielczości 24-bitów przy próbkowaniu 96 kHz. Używany jest na płytach HD-DVD i Blu-ray.
- DTS-HD Master Audio – znany także jako DTS++. Obsługuje teoretycznie nieograniczoną liczbę kanałów i potrafi konwertować je do 5.1 i stereo. Zawiera także profil bezstratnej kompresji dźwięku (do 24 bitów rozdzielczości i 192 kHz częstotliwości próbkowania). Dźwięk zapisany w tym systemie można spotkać na płytach HD-DVD i Blu-ray.
- DTS Connect – system kodowania dźwięku w czasie rzeczywistym, np. na komputerach PC lub konsolach do gier. Obsługuje 2 profile – standardowy DTS i DTS Neo:6 (tu pod nazwą DTS Neo:PC).
- DTS Surround Sensation – koduje dźwięk 5.1, tak, aby w przestrzennej formie mógł byś odtwarzany na stereofonicznych słuchawkach.

Źródła obrazków: Wikipedia