DisplayPort

DisplayPort – interfejs służący do przesyłania cyfrowego obrazu, stworzony przez firmę Video Electronics Standards Association (VESA). Interfejs ma za zadanie przesyłanie obrazu z urządzenia źródłowego do wyświetlacza (najczęściej z komputera PC do monitora komputerowego).

Słowniczek - DisplayPort

Wtyczka kabla DisplayPort

DisplayPort jest pierwszym interfejsem, w którym zastosowano pakietowe przesyłanie danych, zamiast ich ciągłych strumieni. Działa bardziej jak Ethernet czy USB, aniżeli DVI czy HDMI. Czyni to interfejs łatwo rozszerzalnym o nowe typy danych bez potrzeby tworzenia nowych fizycznych wersji interfejsu. Pozwala np. na przesyłanie dźwięku (do 8 kanałów w 24 bitach z próbkowaniem 192 kHz nieskompresowanego dźwięku w formacie PCM), czy sygnałów USB tym samym interfejsem (pakiety różnych danych zawierają różne nagłówki). Różne sygnały mogą być przesyłane w tym samym czasie, a każdy z nich może również być przesyłany jako jedyny (np. tylko dźwięk).

DisplayPort nie jest kompatybilny z HDMI i DVI, ale istnieje odmiana dwutrybowa (oznaczana jako ++DP) pozwalająca na użycie pasywnych przejściówek do DVI lub HDMI. Oznacza to, ze urządzenie z interfejsem DisplayPort może transmitować przez nie strumienie DVI lub HDMI. Możliwe jest dzięki temu podłączenie starszych monitorów do kart graficznych posiadających port ++DP.

Interfejs DisplayPort może posiadać 1, 2 lub 4 pary kabli (torów transmisji danych) o przepływności do 5,4 Gbit/s każdy.

Niezależnie powstało kilka innych odmian DisplayPort, m.in. Mini DisplayPort (mDP) umieszczane często w nowych kartach graficznych, czy Embedded DisplayPort (eDP) służące do podłączenia karty graficznej laptopa do wyświetlacza.

Źródła obrazków: Wikipedia