DivX

DivX – nazwa produktu, firmy, kodeka i kontenera w ramach jednego projektu kodeka obrazu.

DivX, Inc. (DivXNetworks, Inc.) – firma która zapoczątkowała projekt kodeka obrazu DivX. Wykupiona później przez Sonic Solutions, a obecnie oddział Rovi Corporation (Macrovision).

DivX w pierwszych wersjach (3.x) nazywany był „DivX ;-)”. Powstał jako zhakowana wersja kodeka MPEG-4 Version 3 (nazwanego później Windows Media Video) autorstwa Microsoftu w celu umożliwienia zapisu strumienia danych w kontenerze innym niż asf. W kolejnym etapie prac powstał projekt OpenDivX będący oprogramowaniem open source – kodek napisany od nowa, zgodny jednak z MPEG4 Version 3. Wersja 4.0 kodeka przyniosła zamknięcie otwartego do tej pory kodu i podzielenie programistów na dwie grupy – jednej skupionej nadal wokół kodeka DivX i drugiej która bazując na ostatniej wolno dostępnej wersji kodu zaczęła rozwijać własny kodek pod nazwą Xvid.

Potocznie zwany DivX jest kodekiem oferującym stratną kompresję obrazu, w pierwszych swoich wersjach o jakości zbliżonej do jakości płyt DVD, ale przy większym stopniu kompresji. Początkowo służył głównie tzw. rippowaniu płyt DVD (zgrywaniu ich zawartości i kompresji do jednego mniejszego pliku), dzięki czemu zyskał dużą popularność. Za jego pomocą użytkownicy często udostępniali nielegalne kopie filmów poprzez sieć Internet. Obecnie logo DivX można znaleźć na wielu odtwarzaczach wideo, zestawach kina domowego, czy dekoderach które są zgodnez DivX i odtwarzają pliki z materiałem zakodowanym tym kodekiem).

Wersja szósta DivX-a została poszerzona o własny kontener DivX Media Format (DMF) – plik z rozszerzeniem .divx. Kontener ten poza strumieniem wideo skompresowanym kodekiem DivX może zawierać wiele wersji napisów, wiele ścieżek audio, informacje o rozdziałach i inne dane. Pozwala również na umieszczenie w nim wielu strumieni wideo (możliwość wybrania innego strumienia, np. ujęcie z innego kąta). Innym ze stosowanych kontenerów jest DivX Plus HD będący tak naprawdę kontenerem Matoska (rozszerzenie .mkv), w którym obraz jest kodowany przy pomocy H.264, a dźwięk AAC. Strumienie zakodowane przy pomocy DivX można umieszczać także w innych kontenerach, np. avi.

DivX zawiera obecnie 7 profili kompresji wideo, z których każdy jest dostosowany do innych urządzeń – zaczynając od urządzeń przenośnych o małych ekranach i małej mocy obliczeniowej, przez profile dla zestawów kina domowego, po materiały w wysokiej rozdzielczości (Full HD).

Do odtwarzania na komputerze plików ze strumieniami zakodowanymi przy pomocy DivX, potrzebny jest zestaw kodeków, który wchodzi w skład pakietu DivX Plus. Kodeki DivX zawarte są także w większych pakietach jak K-Lite Codec Pack. Wśród kompatybilnych odtwarzaczy możemy wymienić Windows Media Player, Media Player Classic Home Cinema, czy VLC Media Player.