Dolby Digital

Dolby Digital – technologia stratnej (z jednym wyjątkiem) kompresji wielokanałowego dźwięku. Celem jej powstania było dostarczenie wielokanałowego dźwięku wysokiej jakości widzom w salach kinowych.

W pierwszych wersjach dźwięk zapisywany był na 35mm taśmach filmowych pomiędzy oczkami perforacji, a pierwszym filmem zawierającym dźwięk zapisany w Dolby Digital był Batman Returns.

Słowniczek - Dolby Digital

Zapis dźwięku Dolby Digital na taśmie filmowej (środkowa część obrazka pomiędzy oczkami perforacji)

Technologia Dolby Digital okazała się na tyle dobrym rozwiązaniem, że została zaadoptowana w innych technologiach: DVD-Video, HD-DVD i ATSC do 448 kbit/s, oraz Blu-ray, PlayStation 3 i Xbox do 640 kbit/s i innych.

Dolby Digital występuje w kilku różnych wersjach:
- Dolby Digital – najpowszechniejsza wersja obsługująca do 6 kanałów (w systemie 5.1) – 5 w zakresie 20 Hz – 20 kHz i jeden (subwoofer) w zakresie 20 – 120 Hz z próbkowaniem do 48 kHz. Format ten występuje pod różnymi nazwami: Dolby Digital, DD (czasami także opisane jako DD 2.0 i DD 5.1 dla dźwięku stereo i 6-kanałowego), AC-3, A/52.
- Dolby Digital EX – rozwinięcie Dolby Digital oferujące do 8 kanałów dźwięku (6.1 lub 7.1).
- Dolby Digital Surround EX – kinowa wersja Dolby Digital EX zgodna z systemem 5.1. Zawiera dyskretnie zakodowane w bocznych kanałach surround dodatkowe kanały i może być odtwarzany bez straty w systemach 5.1, 6.1 i 7.1.
- Dolby Digital Live – technologia kodowania dźwięku wielokanałowego w czasie rzeczywistym, wykorzystywana np. w konsolach do gier. Koduje dźwięk do formatu 5.1 w 16 bitach z próbkowaniem 48 kHz i strumieniem o szybkości 640 kbit/s a następnie przesyła do urządzenia odtwarzającego (np. zestaw kina domowego) przez kabel S/PDIF. Technologię tą wspiera również wiele kart dźwiękowych w komputerach PC.
- Dolby Digital Plus – rozszerzenie Dolby Digital oferujące strumień do 6144 Mbit/s (zamiast 640 kbit/s) z dźwiękiem w konfiguracji do 13.1 i ulepszony system kodowania dźwięku. System wykorzystywany był na płytach HD-DVD i może być używany na płytach Blu-ray.
- Dolby TrueHD – jedyny bezstratny (nie pogarszający jakości) system kompresji dźwięku. Używany na płytach HD-DVD i jako opcjonalny na płytach Blu-ray. Obsługuje 24-bitowy dźwięk o próbkowaniu do 96 kHz i strumieniu do 18 Mbit/s przy maksymalnie 14 kanałach (13.1). Jest to wersja Dolby Digital oferująca dźwięk najlepszej jakości, ale kosztem dużej ilości potrzebnego miejsca do jego zapisania.

Źródła obrazków: Wikipedia