Dysk twardy

Dysk twardy, HDD (ang. Hard Disk Drive) – rodzaj pamięci masowej stosowanej w komputerach i innych urządzeniach jak dekodery telewizji cyfrowej z nagrywarką.

Dysk twardy jest urządzeniem pamięci masowej zbudowanym z magnetycznych krążków będących fizycznym nośnikiem danych (to na nich fizycznie zapisywane są dane), głowic poruszających się po powierzchni talerzy (odczytujących i zapisujących dane), elektroniki dzięki której urządzenia mogą zapisywać i odczytywać dane, oraz hermetycznej obudowy chroniącej talerze przed zanieczyszczeniami. Talerze dysku twardego wprawiane są w ruch obrotowy, a głowice poruszają się w jednej linii od zewnętrznej do wewnętrznej części talerzy umożliwiając odczyt i zapis danych w dowolnym miejscu powierzchni. To właśnie ruch talerzy i głowic powoduje słyszalny dźwięk pracy dysku twardego.

Słowniczek - abcd

Dysk twardy firmy Western Digital

Pierwsze dyski miały pojemność kilku megabajtów, obecne osiągają pojemności blisko milion razy większe – kilka terabajtów. Dyski twarde można łączyć w macierze RAID uzyskując w ten sposób większą sumaryczną pojemość (ta technika jest szeroko wykorzystywana w serwerach).

Dyski twarde podłącza się do komputera i innych urządzeń głównie przez złącze SATA, IDE lub USB.

Źródła obrazków: Wikipedia