E-papier

E-papier, papier elektroniczny – rodzaj wyświetlacza, którego zadaniem jest imitowanie prawdziwego papieru.

Powstanie e-papieru ma na celu rozwiązanie kilku problemów. Pierwszym jest duże zużycie papieru. Wyświetlacze przypominające wyglądem i gabarytami papier miały by szansę zmniejszyć zużycie papieru. Drugim jest zużycie energii w urządzeniach mobilnych – e-papier potrzebuje o wiele mniej energii do działania niż wyświetlacze innego typu stosowane w takich urządzeniach.

Istnieje wiele technologii e-papieru. Pierwszą był Gyricon opracowany w latach 70 ubiegłego wieku przez Nicka Sheridona. E-papier w tej technologii składał się z mikroskopijnych dwukolorowych kulek znajdujących się pomiędzy dwoma warstwami folii. Przyłożenie napięcia powodowało odwracanie się kulek i tworzenie obrazu. W latach 90 nowszą technologię zaproponował Jacobson – mikroskopijne kapsułki wypełnione elektrycznie naładowanymi drobinami umieszczane były w kolorowym oleju.

Najnowszą technologia która zdobyła uznanie jest E ink również Jacobsona. W odróżnieniu od pierwszej technologii zawiera ona kulki koloru białego i czarnego. Pierwsze wyświetlacze powstały w 1999 roku i korzystają z nich m.in. Wall Mart w sieci hipermarketów i Amazon Kindle w czytnikach ksiażek elektronicznych (ebooków).

Słowniczek - e-papier

Czytnik iLiad

Źródła obrazków: Wikipedia