EDGE

EDGE (ang. Enhanced Data rates for GSM Evolution) - technologia przesyłania danych w sieciach komórkowych.

EDGE jest rozwinięciem technologii GPRS. Dzięki poprawieniu urządzeń pozwala na uzyskanie kilkukrotnie większej maksymalnej prędkości przesyłania danych, sięgającej 236,8 kbit/s. EDGE jako rozwinięcie technologii GPRS jest nazywane niekiedy EGPRS (ang. Enhanced GPRS). Inną używaną nazwą jest technologia 2.5G (choć ta nazwa używana jest głównie dla GPRS). Zarówno GPRS jak i EDGE są rozwinięciem technologii 2G przed ustandaryzowaniem technologii 3G.

Słowniczek - EDGE

Struktura sieci EDGE

Obecnie prędkość przesyłania danych z wykorzystaniem EDGE nie robi wrażenia, jest jednak pewnym krokiem na przód w stosunku do GPRS. Nadal EDGE jest jedyną dostępną technologia w mniejszych miejscowościach i wystarcza do skorzystania z podstawowych usług sieciowych (jak przeglądanie stron internetowych). Strumieniowanie wideo z popularnych serwisów ja Youtube będzie już znacznie utrudnione.

Do skorzystania z połączenia internetowego z wykorzystaniem EDGE wystarczy prawie dowolny modem podłączany do komputera (zdecydowana większość pracuje w tej technologii), lub prawie dowolny smartfon (tu również prawie każdy smartfon obsługuje tą technologię). Większość modemów potrafi płynnie przełączać się pomiędzy różnymi technologiami wybierając tą, która w obecnej chwili jest dostępna i pozwala na uzyskanie największej prędkości przesyłania danych.

Źródła obrazków: Wikipedia