FLAC

FLAC (ang. Free Lossless Audio Codec ) – kodek bezstratnej kompresji dźwięku.

FLAC jest kodekiem umożliwiającym zapisanie i bezstratną kompresję dźwięku, głównie muzyki. W przeciwieństwie do formatu MP3 czy AAC nie powoduje utraty jakości dźwięku (stratne kodeki zwieszają stopień kompresji kosztem jakości dźwięku). Umożliwia kompresję do około 40-60% wielkości oryginalnego (nieskompresowanego) pliku. Inne sposoby kompresji, np. ZIP nie zapewnią takiej kompresji – FLAC jest przystosowany do kompresji dźwięku dzięki specjalnym algorytmom bazującym na charakterystyce danych zawierających dźwięk.

Słownik - flac

Logo kodeka FLAC

FLAC jest rozwijany przez Xiph.Org Foundation jako wolne oprogramowanie, co oznacza, że może być dowolnie wykorzystywany i modyfikowany. Cały projekt FLAC to nie tylko algorytm. W jego skład wchodzi format zapisu pliku, enkoder i dekoder, program flac służący do odtwarzania muzyki w tym formacie, program metaflac służący do edycji dodatkowych danych zawartych w pliku (tzw. Metadanych np. z tytułem i wykonawcą utworu), oraz wtyczek do różnych programów odtwarzających muzykę.

Dzięki dobremu stosunkowi kompresji i braku utraty jakości dźwięku, FLAC stał się jednym z najbardziej popularnych formatów bezstratnej kompresji muzyki.

Źródła obrazków: Wikipedia