GNU

GNU – system operacyjny wydany na wolnej licencji.

GNU jest systemem operacyjnym składającym się w całości z wolnego (darmowego) oprogramowania. Z założenia system operacyjny powstawał jako w pełni darmowy i składający się z oprogramowania niekomercyjnego tak, aby możliwe było jego dowolne wykorzystanie bez opłat. System operacyjny GNU wraz z dodatkowym oprogramowaniem nazywanym pakietami GNU tworzy Projekt GNU. Wśród podstawowych składników systemu można wyróżnić kompilator GCC, narzędzia dla programistów binutils, czy bibliotekę funkcji języka C binutils.

Słowniczek - GNU

Logo GNU

Na bazie systemu GNU powstały inne systemy operacyjne, jak Linux nazywany z tego powodu GNU/Linux. GNU/Linux powstał z powodu niekompletności jądra GNU, które zostało zastąpione jądrem Linux rozpowszechnianym również na wolnej licencji. Oprogramowanie GNU okazało się na tyle dobre, że utworzone zostały jego porty na inne systemu operacyjne jak Windows czy BSD.

Aby uporządkować kwestie prawne związane z oprogramowaniem GNU, utworzone zostały 3 typy licencji na których wydawane jest oprogramowanie: GPL czyli General Public License, LGPL czyli GNU Lesser General Public License i GFDL czyli GNU Free Documentation License.

Źródła obrazków: Wikipedia